• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dworzec Lublin. Obiekt pełny rozwiązań proekologicznych

Opublikowano: 17.01.2024
Lublin , 17.01.2024

Dworzec Lublin otwarty. Jego najważniejszą częścią jest trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 18 tys. m kw. z garażem podziemnym, który zaprojektowano jako tzw. inteligentny, stosując wiele proekologicznych rozwiązań. Halę Dworca Lublin otoczono szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Z południowej strony zastosowano betonową ścianę, która w ciągu dnia kumulować ma ciepło i oddawać je wieczorem. W szklane zadaszenie peronów wtopiono ogniwa fotowoltaiczne o podwójnej funkcji: zaciemniania (ochrona przed słońcem) oraz dostarczania energii do obsługi dworca. W przestrzeniach dla pasażerów zamontowano ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe zasilane z kaskady pomp ciepła. Jest też system wody szarej, dzięki czemu zbierana deszczówka będzie wykorzystywana do celów sanitarnych oraz utrzymania zieleni. Zastosowano antysmogową kostkę brukową.

Na całym obszarze inwestycji posadzono 100 drzew oraz ponad 31 tys. krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych. Powstała tzw. zielona ściana o powierzchni 290 m kw., do wykonania której użyto prawie 27 tys. roślin.

Dworzec Lublin integruje komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy. Całkowita wartość projektu wynosi niemal 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Przeczytaj także: Warszawa. II linia metra – nowe odkrycie archeologiczne [ZDJĘCIA]