• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica – w 2023 r. koniec prac torowych na linii Czyżew–Białystok

Opublikowano: 19.01.2023
polska , 19.01.2023

Rail Baltica jest największą inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) w woj. podlaskim. Na szlaku między Czyżewem a Białymstokiem roboty są prowadzone na 70 km linii kolejowej, sześciu stacjach i 12 przystankach. Zapraszamy do galerii zdjęć!

W Czyżewie i Szepietowie zaawansowanie prac jest wysokie. Roboty są prowadzone w Raciborach, Łapach i Białymstoku, powstają stacja w Baciutach oraz przystanek Białystok Zielone Wzgórza. Od września 2022 r. do Czyżewa jeżdżą z Warszawy pociągi regionalne, takie składy kursują też od stycznia 2023 r. z Białegostoku. Na odcinku Czyżew–Racibory jest już dwutorowa linia kolejowa o długości 28 km. Na przystankach Kity i Dąbrowa-Łazy są nowe perony.

Na przełomie stycznia i lutego 2023 r. zostanie oddany do użytku drugi tor na odcinku linii kolejowej Kietlanka–Czyżew. Nowym torem pojadą pociągi między Białymstokiem a Łapami. W kolejnych miesiącach będą oddawane do użytku perony i wiadukty. W połowie 2023 r. będzie otwarty przystanek Białystok Zielone Wzgórza, a w drugim półroczu mają być gotowe mosty przez Narew w Uhowie. Do końca 2023 r. większość prac na linii kolejowej Czyżew–Białystok będzie wykonana, a na 2024 r. zaplanowano kontynuację robót na największych stacjach w Łapach i Białymstoku.

W 2022 r. wykonano większość prac na stacjach w Czyżewie i Szepietowie, aktualnie kończy się budowa przejść podziemnych. W Białymstoku trwa przebudowa niemal 55 km torów, powstają peron i przejście podziemne. Ruszyły prace w Łapach, gdzie zaplanowano dwa wiadukty oraz cztery przejścia podziemne.

W ramach programu przystankowego PKP PLK na Podlasie oddano do użytku przystanki w Kleszczelach i Suchowolcach.

Zobacz także: Postęp robót na stacji Olsztyn Główny na zdjęciach