Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S61 – część obwodnicy Łomży otwarta

Opublikowano: 05.06.2023
polska , 05.06.2023

Odcinek drogi ekspresowej S61 Łomża Południe–Łomża Zachód był gotowy od roku, jednak otwarcie tego fragmentu międzynarodowego szlaku Via Baltica wymagało oddania do użytku węzła Łomża Zachód. Trwa budowa pozostałej części obwodnicy Łomży.

Cała obwodnica Łomży będzie liczyć 13 km. Kierowcom przekazano trasę Łomża Południe–Łomża Zachód o długości 7 km, dzięki otwarciu węzła Łomża Zachód, skrzyżowania drogi ekspresowej S61 z DK61. W połowie 2024 r. przejezdna będzie jedna jezdnia dalszej części tej drogi obwodowej (Łomża Zachód–Kolno z fragmentem DK64). Wtedy przejazd od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą ominie miasto.

W wakacje w woj. warmińsko-mazurskim zostanie oddana do użytku 23-kilometrowa droga ekspresowa pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo. W 2023 r. udostępnione będą S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa (19,5 km) i połączenie S8 z tą drogą ekspresową.

Węzeł Łomża Zachód to DK61 przechodząca nad S61 (Ostrołęka–Łomża) i sama droga ekspresowa z rozjazdem w stronę Łomży i Ostrołęki. Do czasu przejezdności całej obwodnicy Łomży pozostanie zamknięty kierunek na północ (Stawiski–Ełk–Budzisko).

Zaawansowanie prac na drugiej części obwodnicy Łomży między węzłami Łomża Zachód i Kolno wynosi 22%. Prowadzone są prace ziemne (nasypy i wykopy), wykonywane jest zbrojenie i betonowanie filarów mostu przez Narew o długości przekraczającej 1200 m. Odcinek drogi ekspresowej w pełni (dwie jezdnie) ma być gotowy w połowie 2025 r. Powstanie też odcinek DK64 (7 km). Wartość tej inwestycji to 713 mln zł.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 971,3 mln zł, przy czym 528,8 mln zł to wysokość dofinansowania ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz także: Droga ekspresowa S11. Odcinek prawie gotowy. Otwarcie w tym roku