Partnerzy portalu

Pale prefabrykowane na budowie mostu w Krakowie

Opublikowano: 27-09-2018 Źródło: Aarsleff, UM Kraków

W Krakowie, obok istniejącego mostu kolejowego przez Wisłę, powstaną dwie nowe kolejowe przeprawy łukowe o długości po 234 m. Obecnie trwa budowa wschodniego mostu. Do posadowienia tego obiektu postanowiono wykorzystać pale prefabrykowane. Ten zakres prac, w niespełna dwa miesiące, zrealizowała firma Aarsleff sp. z o.o. Jak czytamy w komunikacie, pale prefabrykowane uznano za rozwiązanie „najbardziej korzystne i optymalne” ze względu właśnie na czas wykonania.


W tym miejscu powstaje most kolejowy w Krakowie. Fot. Aarsleff W tym miejscu powstaje most kolejowy w Krakowie. Fot. Aarsleff

Prace prowadzono obok istniejącego mostu kolejowego w Krakowie i w pobliżu bulwarów - Kurlandzkiego oraz Podolskiego. Z platform roboczych znajdujących się na obu brzegach Wisły odbywała się instalacja pali prefabrykowanych pod podpory mostu wschodniego. Z kolei z jednostek pływających instalowano pale dla podpór tymczasowych.


Taka lokalizacja wymagała od nas bardzo dobrej organizacji pracy oraz zminimalizowania uciążliwości dla osób przebywających w otoczeniu. Było to nie lada wyzwanie, ale udało się mu sprostać! – czytamy na stronach firmy Aarsleff.

W Krakowie powstaną nowe mosty kolejowe. Fot. Aarsleff W Krakowie powstaną nowe mosty kolejowe. Fot. Aarsleff

W czasie tych prac zachowano ciągłość ruchu na istniejącym moście kolejowym. Z kolei zastosowanie wytłumienia kafara oznaczało małe uciążliwości dla mieszkańców czy osób spacerujących po bulwarach. Ponadto technologia pali prefabrykowanych jest bezurobkowa, co pozwoliło na zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia gruntu, wody gruntowej oraz – w tym przypadku – Wisły.

Spółka podaje, że to siódmy most przez Wisłę posadowiony przy jej udziale projektowym i wykonawczym.

Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. Aarsleff Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. Aarsleff

Kolejowe mosty przez Wisłę w Krakowie powstaną w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”.

Poza wspomnianymi mostami, w Krakowie realizacja tego projektu oznacza przebudowę ośmiu przystanków oraz stacji kolejowych. Ponadto powstaną dwa nowe przystanki: Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień. Do tego zmodernizowanych zostanie prawie 20 km linii, przebudowanych będzie 55 km sieci trakcyjnej i 200 rozjazdów. Powstanie też choćby 850-metrowa estakada, od ul. Kopernika do ul. Miodowej. Wszystko ma być gotowe jesienią 2021 r.

Spółka Aarsleff to część międzynarodowego koncernu Per Aarsleff z siedzibą w Danii. Prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa specjalistycznych robót geotechnicznych.

Przeczytaj także: Most nad Dunajcem w Kurowie: ogłoszono przetarg

Więcej o technologii palowania: pale-prefabrykowane.pl 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!