• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa. Rozpędza się budowa kładki

Opublikowano: 02-02-2024 Źródło: GDDKiA

W rejonie węzła Modlnica pod Krakowem trwa budowa kładki dla pieszych i rowerzystów. Będzie to obiekt o długości 70 m i szerokości 4 m.


Fot. facebook.com/nowakmostypl Fot. facebook.com/nowakmostypl
  • DK94 będzie częścią budowanej obecnie północnej obwodnicy Krakowa
  • Umowę podpisano 20 września 2023 r., a prace mają potrwać 14 miesięcy od złożenia podpisów
  • W pierwszych tygodniach wykonywano roboty związane z przełożeniem sieci

Kładka pozwoli na bezpieczne poruszanie się między ulicami Wiązową i Św. Wojciecha w Modlnicy. Obecnie należy korzystać z dwóch przejść, które znajdują się na zjazdach łączących ul. Częstochowską z obwodnicą Krakowa między węzłami Modlnica i Modlniczka. To droga krajowa nr 94, która w przyszłości stanie się częścią budowanej obecnie północnej obwodnicy Krakowa (droga S52).

Trasa S52 będzie łączyć się z ul. Częstochowską właśnie na węźle Modlnica, a na łącznicach dróg ekspresowych nie mogą poruszać się piesi. Stąd potrzeba budowy w tym rejonie kładki.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Umowę z wykonawcą podpisano 20 września 2023 r., a obecnie zaawansowanie budowy wynosi 20%. W pierwszych tygodniach wykonywano prace związane z przełożeniem sieci, w tym wodociągowych, gazowych i elektrycznych. Kolejny etap, aktualnie prowadzony, polega na wykonywaniu pali CFA, które postanowiono wykorzystać na potrzeby pośredniego posadowienia kładki.

Obwodnica Krakowa. Co to są pale CFA?

Pale CFA (ang. Continous Flight Auger), czyli formowane świdrem ciągłym, stosuje się do realizacji fundamentów głębokich i w konstrukcjach oporowych do budowy ścian palowych. Technologia polega na jednoczesnym wierceniu i betonowaniu pala. W podłoże, na zaprojektowaną głębokość, wkręca się świder ślimakowy. Potem do otworu, poprzez podłączoną do palownicy pompę do tłoczenia, od dołu pod ciśnieniem podaje się beton, jednocześnie podnosząc świder do góry. Po wypełnieniu świeżym betonem całego otworu wprowadzane jest w niego zbrojenie.

W przypadku opisywanej inwestycji wykonywane są pale o średnicy 600 mm oraz długości do 7,5 m (pod każdym przyczółkiem po 28 sztuk), o czym informuje wykonawca.

W przetargu na budowę kładki za najkorzystniejszą uznano propozycję firmy Nowak-Mosty. Prace mają potrwać 14 miesięcy od złożenia podpisów na kontrakcie, czyli do listopada 2024 r. Do zadania wykonawcy należy także poprawa stanu technicznego lewego wiaduktu na węźle Modlnica. Przeprowadzenie wszystkich pochłonie prawie 5,9 mln zł.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Co zostanie otwarte w tym roku?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!