Obwodnica Krakowa. Pierwszy tunel

Do przebicia pierwszego tunelu (TS-14) doszło pod koniec lipca 2022 r. Obiekt, który umożliwi przejazd pod wzgórzami w Batowicach, ma 496 m, zbudowany został w taki sposób, że najpierw wykonano ściany i strop, a potem spomiędzy tak przygotowanej konstrukcji wybierano grunt. Do budowy nie tylko zewnętrznych ścian, ale także baret, które prowadząc przez środek tunelu dzielą go na dwie nitki, wykorzystano technologię ścian szczelinowych. W obiekcie ułożona jest już nawierzchnia. Tunel ma od prawie 37 do ponad 39 m szerokości.

Obwodnica Krakowa. Drugi tunel

We wtorek, 16 stycznia 2024 r., około południa dojdzie do przebicia drugiego tunelu (TS-04) w ramach S52 obwodnicy Krakowa (podobna odkrywkowa metoda budowy). Długi na 653 m obiekt w Zielonkach umożliwi przejazd pod rzeką Prądnik. Jego szerokość wyniesie 36,8 m. Prace wykopowe prowadzone są od strony wschodniej i zachodniej.

Liczby tuneli obwodnicy Krakowa

►TUNEL TS-14

przeszkoda: wzgórza w Batowicach

gmina: Zielonki

długość: 496 m

szerokość: 36,6–39,1 m

►TUNEL TS-04

przeszkoda: rzeka Prądnik

gmina: Zielonki

długość: 653 m

szerokość: 36,8 m

Obwodnica Krakowa w ciągu S52

Pod względem długości oba tunele rozdzieli most nad potokiem Sudół Dominikański i jego dopływem, a także ul. Krakowską w gminie Zielonki. Ta przeprawa będzie mieć niespełna 570 m. W sumie inwestycja wymaga wykonania niemal 30 obiektów inżynieryjnych, rozbudowy węzła Modlnica, budowy węzłów Zielonki, Węgrzce i Batowice. Północna Obwodnica Krakowa otwarta ma zostać jesienią tego roku. Zaawansowanie budowy wynosi 87%.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Co zostanie otwarte w tym roku?