• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Hub – powstaje trzeci terminal. Wmurowano kamień węgielny

Opublikowano: 06-06-2024 Źródło: Baltic Hub

5 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminalu T3 na terenie Baltic Hub w Porcie Gdańsk. Rozbudowa największego i jedynego głębokowodnego terminalu kontenerowego na Bałtyku to krok do stworzenia jednego z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie.


Budowa terminalu głębokowodnego T3 w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub Budowa terminalu głębokowodnego T3 w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub
  • Nabrzeże terminalu będzie miało długość 717 m i głębokość 17,5 m
  • Zdolności przeładunkowe wzrosną o 1,5 mln TEU do 4,5 mln TEU
  • Otwarcie obiektu zaplanowano na koniec 2025 r.

Nowoczesny terminal na sztucznej wyspie

Budowa terminalu rozpoczęła się w październiku 2022 r. Powstała już sztuczna wyspa o powierzchni 36 ha. Zakończono roboty czerpalne, trwają kolejne fazy prac. Nabrzeże będzie miało długość 717 m i głębokość 17,5 m. Place składowe zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – siedem suwnic nabrzeżowych STS i 20 półautomatycznych suwnic placowych RMG. Pierwsze części pojawią się we wrześniu 2024 r.

Terminal T3 będzie półautomatyczny, co oznacza, że operatorzy będą mogli zdalnie sterować urządzeniami z ergonomicznie zaprojektowanych stanowisk, co zapewni bezpieczne, wydajne i nowoczesne środowisko pracy przez cały rok – czytamy w komunikacie.

Budowa terminalu głębokowodnego T3 w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub Budowa terminalu głębokowodnego T3 w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub

O połowę, z 3 mln TEU do 4,5 mln TEU, zwiększą się zdolności przeładunkowe Baltic Hub. Polski sektor portowy stanie się bardziej konkurencyjny. Obiekt ma także wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu i kraju.


Odpowiedź na trendy w handlu morskim

Zadanie jest realizowane ze względu na rosnące potrzeby logistyczne i globalne trendy w handlu morskim. Projekt T3 wiąże się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi zwiększającymi wydajność i efektywność. Poprawią one także bezpieczeństwo i komfort pracowników terminalu. Postawiono na rozwiązania ekologiczne. To m.in. przyjazne dla środowiska wyposażenie nabrzeża i specjalny beton redukujący emisję CO2.

Budowa terminalu głębokowodnego T3 w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub Budowa terminalu głębokowodnego T3 w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub

Terminal kontenerowy T3 zostanie oddany do użytku pod koniec 2025 r. Wykonawcą zadania o wartości 2 mld zł jest konsorcjum firm Budimex i DEME.

Duże okno na świat

Spółka Baltic Hub Container Terminal prowadzi największy i najszybciej rozwijający się polski terminal kontenerowy i jedyny terminal głębokowodny na Bałtyku. W 2023 r. Baltic Hub obsłużył 2,05 miliona TEU, zatrudniał ponad 1400 pracowników. Obiekt obsługuje polski import, eksport oraz tranzyt, konkuruje z portami niemieckimi, holenderskimi i belgijskimi. Ma połączenia lądowe z takimi krajami, jak Czechy, Słowacja, Ukraina, Węgry i Niemcy.

Wmurowanie kamienia węgielnego w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub Wmurowanie kamienia węgielnego w Porcie Gdańsk. Fot. Baltic Hub

Łączy Azję, Unię Europejską z Polską i wschodzącymi rynkami Europy Środkowo-Wschodniej i całego Morza Bałtyckiego. Do terminalu wpływają największe statki na świecie wyruszające z Dalekiego Wschodu.

Przeczytaj także: Koniec przebudowy portu we Fromborku. Jest głębszy i szerszy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia