Partnerzy portalu

Dolny Śląsk – zbiornik Przeworno znów retencjonuje wodę

Opublikowano: 13-12-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Zakończył się remont zbiornika Przeworno na Dolnym Śląsku. Inwestycja wrocławskich Wód Polskich była prowadzona w dwóch etapach. Obiekt ponownie przystosowano do stałego piętrzenia wody. Wzrosła jego retencja i skuteczność przeciwdziałania skutkom suszy na obszarze 162 km kw. Dodatkowo poprawiła się ochrona przeciwpowodziowa gmin Przeworno i Strzelin.


Zbiornik Przeworno ponownie piętrzy wodę. Fot. Wody Polskie Zbiornik Przeworno ponownie piętrzy wodę. Fot. Wody Polskie
  • Zapora zbiornika wodnego zyskała przesłonę przeciwfiltracyjną o długości 500 m
  • Pojemność obiektu wynosi tys. 851 m3
  • Koszt dwóch etapów robót to około 13,4 mln zł

Zbiornik wodny Przeworno – prace modernizacyjne

W ramach remontu wzmocniono grunt pod blokiem urządzeń zrzutowych, wykonano konstrukcje żelbetowe, istniejące umocniono płaszczem żelbetowym. Zaporę doszczelniono przesłoną przeciwfiltracyjną i kanałem odpływowym. Przeprowadzono konserwację i odtworzono komory zasuw, a do obsługi krat upustu dennego zamontowano pomost roboczy oraz mechanizm podnoszenia i czyszczenia. Nowe są sieci kontrolno-pomiarowe oraz system wentylacyjny komory zasuw.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie


Aktualnie trwa stopniowe napełnianie zbiornika wodnego do odpowiedniego poziomu piętrzenia (tempo zależy od poziomu opadów w dolinie Krynki). Maksymalna pojemność obiektu o powierzchni 81 ha wynosi tys. 851 m3. W korpusie zapory czołowej znajduje się przepławka dla ryb.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Zbiornik wodny Przeworno modernizowano w dwóch etapach

Remont zbiornika Przeworno rozpoczął się na przełomie lat 2018/2019. Pierwszy etap zakończono jesienią 2020 r. Jego najważniejszym elementem było doszczelnienie zapory pionową przesłoną przeciwfiltracyjną na odcinku 500 m. Zapobiega ona przesiąkaniu wody przez podłoże. Prace za około 4,5 mln zł wykonała spółka Keller Polska.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Drugi etap obejmował remont wieży i pozostałe prace służące przywróceniu zdolności retencyjnych zbiornika. Roboty realizowano od wiosny 2021 r, do jesieni 2022 r. Zadanie wykonała spółka HZbud za prawie 8,9 mln zł. Odbiór techniczny nastąpił 9 grudnia.

Zbiornik wodny Przeworno – problemy od samego początku

Zaporę czołową zbiornika Przeworno na Krynce oddano do użytku w 2006 r. Już w pierwszych latach pojawił się problem z podtapianiem przedpola i znaczną filtracją przez podłoże budowli. Mimo remontu w 2009 r. nie dało się utrzymywać stałej retencji. Do końca 2017 r. obiektem administrował Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.

Przeczytaj także: 1500 pali na budowie elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!