Partnerzy portalu

Najciekawsze obiekty mostowe zbudowane w Polsce w 2019 r.

Opublikowano: 02-01-2020 Źródło: inzynieria.com

W Polsce w 2019 r. nie brakowało pracy dla mostowców. Budowano różnego typu obiekty. Mosty drogowe i kolejowe, kładki czy estakady powstały tak w dużych, jak i w małych miejscowościach. My wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, mostowe inwestycje, jakie w 2019 r. dobiegły końca. Przeczytaj!


Budowa mostów w Polsce. Fot. ilustracyjne: Branko/Adobe Stock Budowa mostów w Polsce. Fot. ilustracyjne: Branko/Adobe Stock

W maju oddano do użytku nowy tzw. most heleński w Nowym Sączu. Do budowy obiektu użyto około 4955 ton stali oraz 6366 m3 betonu. Przeprawę przez Dunajec posadowiono na palach fundamentowych o długości 7 m dla przyczółków oraz o długości 9 m dla filara środkowego. To przeprawa łukowa z sieciowym układem wieszaków. Żelbetowa płyta pomostu oparta została na stalowym ruszcie.

Most heleński. Fot. UM Nowy Sącz

Most heleński. Fot. UM Nowy Sącz

Całkowita długość mostu wynosi 345,4 m, a łączna szerokość 25,5 m. Długość każdego z dwóch przęseł to 165 m. Na moście są po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, ścieżka rowerowa oraz chodnik.


Co prawda most zwodzony na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku otwarto w listopadzie 2018 r., ale przez kilka kolejnych miesięcy w rejonie wyspy prowadzono prace związane m.in. z rozbiórką starej przeprawy i wykonaniem kierownic na rzece, tj. barier pod obiektem, między którymi odbywa się żegluga. Finał całej inwestycji miał miejsce w maju 2019 r.

Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku. Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku. Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W czerwcu pociągi wjechały na zmodernizowaną zabytkową estakadę w Gorzowie Wielkopolskim. Dwukilometrowy obiekt wzmocniono setkami ton stali i betonu – wymieniono w sumie 650 ton stalowych elementów i wylano 10 tys. m³ betonu. Obiekt wyposażono w maty wygłuszające przejazdy i specjalny tor bezpodsypkowy. Odtworzono też historyczne balustrady.

Estakada w Gorzowie Wielkopolskim. Fot. PKP PLK

Estakada w Gorzowie Wielkopolskim. Fot. PKP PLK


W sierpniu zakończono budowę kładki wstęgowej nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim (woj. dolnośląskie). To jedna z trzech tego typu konstrukcji w Polsce (ale najdłuższa i jedyna wieloprzęsłowa). Na świecie takich przepraw jest zaledwie kilkanaście.

Najdłuższa wstęgowa kładka w Polsce. Fot. Strabag Polska

Najdłuższa wstęgowa kładka w Polsce. Fot. Strabag Polska

Nowy obiekt ma 126 m długości, szerokość pomostu waha się od 2,4 m do 4,9 m w miejscach platform widokowych, a teoretyczna rozpiętość dwóch przęseł wynosi 80 m i 22 m.


We wrześniu w Małopolsce zakończyła się budowa jednego z górskich odcinków drogi ekspresowej S7, będącego częścią nowej tzw. Zakopianki.  Chodzi o odcinek Skomielna Biała–Rabka-Zdrój, w ramach którego powstała estakada o długości 1 km; wysokość w najwyższym punkcie to 49 m.

S7: najdłuższa estakada w Małopolsce. Fot. GDDKiA

S7: najdłuższa estakada w Małopolsce. Fot. GDDKiA


Także we wrześniu zakończyła się modernizacja kolejowego Mostu Gdańskiego w Warszawie o długości 508 m. Objęła wymianę przęseł oraz wzmocnienie podpór, a także m.in. ułożenie nowego toru oraz sieci trakcyjnej. Przeprawa ma dziewięć nowych stalowych przęseł. Po zmodernizowanym obiekcie pociągi pasażerskie mogą poruszać się z prędkością 120 km/godz., a towarowe – 100 km/godz.

Most Gdański w Warszawie. Fot. PKP PLK

Most Gdański w Warszawie. Fot. PKP PLK


W grudniu otwarto nową północną nitkę mostu Lecha w Poznaniu. Poprzednia północna, siedmioprzęsłowa nitka, zbudowana na początku lat 50-tych XX w., miała niespełna 12 m szerokości (dwa pasy ruchu). Przez niemal 70 lat funkcjonowania nie przeszła poważnego remontu.

Most Lecha. Fot. PIM

Most Lecha. Fot. PIM

Nowy trójprzęsłowy obiekt, bez podpór w nurcie Warty, jest o 5 m szerszy, ponadto ma 236 m długości. Kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu, powstał też szerszy chodnik i dwukierunkowa ścieżka rowerowa.


W marcu otwarto pierwszy, a w grudniu drugi kolejowy most przez Bug na trasie Sadowne–Czyżew. Ta linia to element międzynarodowego szlaku Rail Baltica. Obie przeprawy mają po 300 m długości, składają się z pięciu 60-metrowych przęseł. Dwa sąsiadujące ze sobą nowe mosty oznaczają likwidację tzw. wąskiego gardła – jednotorowej przeprawy przez Bug.

Kolejowy most przez Bug. Fot. PKP PLK

Kolejowy most przez Bug. Fot. PKP PLK


Przeczytaj także: Najciekawsze wieżowce świata 2019

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.