Partnerzy portalu

Kto zmodernizuje trzy kładki w Bydgoszczy?

Opublikowano: 16-08-2022 Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

Ogłoszono przetarg na modernizację trzech kładek w Bydgoszczy. Roboty mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.


Kładka w rejonie hali Łuczniczka. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Kładka w rejonie hali Łuczniczka. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Pierwsza przeznaczona do modernizacji kładka znajduje się w rejonie hali Łuczniczka. Obiekt przez Brdę zbudowano w 1979 r. Przeprawa ma trzy przęsła i 78 m długości całkowitej. Przęsło nurtowe to dwie części podwieszone pod dwa stalowe pylony. Każda z części składa się z segmentów połączonych ze sobą przegubowo (możliwość regulacji rzędnej za pomocą want).

Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Zaplanowano przebudowę drewnianego pomostu oraz odnowę konstrukcji stalowej i podpór. Dokonana zostanie korekta naciągu want, co ma umożliwić swobodną pracę przęsła w pełnym zakresie temperatur. Będą nowe schody, oświetlenie, prowadnice dla wózków i rowerów.


W 1989 r. powstała kładka przez Brdę w rejonie ul. Opławiec. To przeprawa pięcioprzęsłowa o długości całkowitej wynoszącej 55 m. Planowana inwestycja polega na rozbiórce schodów wraz z płytami betonowymi, następnie budowie nasypu, po którym zostanie poprowadzony nowy chodnik.

Aktualnie funkcjonujące schody od strony ul. Opławiec wykonane są z dwóch belek stalowych połączonych przegubowo z przęsłem, a z drugiej strony opartych na żelbetowym fundamencie.

 Kładka w rejonie ul. Opławiec. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Kładka w rejonie ul. Opławiec. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o trzecią kładkę, przez Stary Kanał Bydgoski w ciągu ul. Czarna Droga przy śluzie nr V, w planie jest przebudowa wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Pojawią się nowe izolacja, nawierzchnia bitumiczna oraz stylowe balustrady.

Kładka przy śluzie nr V. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Kładka przy śluzie nr V. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

To obiekt płytowy jednoprzęsłowy o konstrukcji żelbetowej i długości całkowitej 7,4 m, zbudowany w 1991 r. Przęsło o szerokości 2,7 m oparte jest na ścianach ceglanych śluzy. Prace uzgadniane są z Miejskim Konserwatorem Zabytków, ponieważ Stary Kanał Bydgoski figuruje w rejestrze jako zabytek.

Jak poinformowano, trzy unowocześnione kładki jeszcze lepiej połączą brzegi Brdy i Kanału Bydgoskiego.

Przeczytaj także: W budowie kładek kluczowa jest trwałość. Zmiany klimatu niosą zagrożenie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!