• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Most w Kurowie oddany do ruchu

Opublikowano: 25-10-2021 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

W poniedziałek (25 października 2021 r.) oddano do ruchu mostu extradosed w Kurowie (woj. małopolskie). To trzecia pod względem długości tego typu przeprawa w Polsce.


Most w Kurowie. Źródło: GDDKiA Most w Kurowie. Źródło: GDDKiA

Gdzie znajduje się Kurów?

Kurów to miejscowość w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Chełmiec. Znajduje się przy drodze krajowej nr 75, która przecina Dunajec. Przy wysokim poziomie wody, obszar po lewej stronie drogi jest zalewany. W powszechnej opinii, od starego mostu, który docelowo zostanie rozebrany, zaczyna się Jezioro Rożnowskie.

Co to są mosty extradosed?

Nowy most w Kurowie zbudowano jako obiekt extradosed (ang. extradosed prestressed bridge). W tego typu przeprawach część kabli sprężających poprowadzonych jest nad podporami (poza przekrojem dźwigara), które wykonane w formie niskich pylonów pełnią rolę tzw. dewiatorów. Choć wyglądem takie obiekty przypominają mosty podwieszane, to ich parametry odpowiadają belkowym.

Tak się zmieniał plac budowy mostu w Kurowie

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


W przypadku Kurowa, taki wybór związany był z postawieniem przed służby wodne wymogu przekroczenia Dunajca jednym przęsłem (obiekt zbudowano na terenie zalewowym). Jeśli chodzi o mosty extradosed w Polsce, dłuższe od tego są tylko dwa: w Kwidzynie (808,4 m) oraz w ciągu obwodnicy Ostródy (677 m).

Po oddaniu tej przeprawy do ruchu, toczyć się będą jeszcze, do maja 2022 r., inne roboty w ramach tej inwestycji (przebudowa odcinka DK75). Finalnie rozebrany zostanie obecnie funkcjonujący most w Kurowie – został zbudowany w 1943 r., a znajduje się 200 m od nowej przeprawy. Ze starego obiektu zostanie tylko jeden z przyczółków; zostanie zaadaptowany na punkt widokowy.

Budowa mostu w Kurowie

W Kurowie zbudowano czteroprzęsłowy obiekt o długości 602 m i szerokości 17,2 m. Przeprawa składa się dwóch przyczółków i trzech podpór (w nurcie rzeki przewidziano jedynie podpory tymczasowe). Na każdy z trzech pylonów przypada 36 want o długości od 33,5 m do 87,7 m (łącznie 7,3 km). Pylony, względem niwelety jezdni, mają 22,77 m wysokości (2,7 x 3,5 m – przekrój poprzeczny). Z uwagi na wspomniany wcześniej warunek, zastosowano przęsło o długości 200 m (szerokość Dunajca w tym miejscu wynosi 146 m). Na parkingu, który znajduje się przed mostem od strony Krakowa, zaplanowano stanowiska do ważenia pojazdów ciężarowych.

 

Całkowita wartość inwestycji to 189 mln zł.

Przeczytaj także: W Koszalinie zawalił się wiadukt

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.