Partnerzy portalu

Bydgoszcz: przewozy węgla zatrzymały budowę wiaduktu

Opublikowano: 31-10-2022 Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

W Bydgoszczy musiano wstrzymać prace związane z budową nowego wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) poinformował, że powodem są specjalne kolejowe przewozy węgla i paliw. Inwestor obawia się, że po decyzji narodowego zarządcy sieci kolejowej nie spełni wymogów i straci możliwość wsparcia z programu rządowego.


Rozbiórka wiaduktu w Bydgoszczy. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Rozbiórka wiaduktu w Bydgoszczy. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
  • Wiadukt w ciągu ul. Armii Krajowej (droga wylotowa z Bydgoszczy) zbudowano w 1984 r.
  • Nowa przeprawa nad torami kolejowymi ma mieć dwa pasy ruchu
  • Analizowane są możliwości otwarcia frontu robót poza strefą torowiska

Budowa wiaduktu w Bydgoszczy jest na etapie rozbiórki dotychczasowego obiektu. Do tej pory, zgodnie z harmonogramem, m.in. rozebrano nawierzchnię na jezdni i chodniku oraz bariery ochronne, zdemontowano też betonowe płyty wzmacniające nasypy. Wykonawca był już przygotowany do rozpoczęcia rozbiórki części wiaduktu nad torowiskiem kolejowym, tymczasem, jak podał ZDMiKP, spółka PKP PLK wypowiedziała dotychczasowe uzgodnienia z powodu specjalnych przejazdów składów z węglem i paliwami.


Zarządca dróg w Bydgoszczy wyjaśnił, że przebiegają tędy trzy linie kolejowe, w tym jedna do Warszawy, a druga to magistrala węglowa, więc ze względu na intensywny ruch kolejowy takie wyłączenia są możliwe jedynie w nocy. W komunikacie dodano, że brak możliwości zamknięcia ruchu kolejowego pod obiektem, nawet na kilka godzin, a także cofnięcie pozwoleń uniemożliwia wykonawcy kontynuowanie prac rozbiórkowych części wiaduktu nad torami.

Transport węgla a budowa wiaduktu w Bydgoszczy. I co dalej?

Podjęto decyzję, że prowadzone będą rozbiórka i budowa przyczółków, analizowane są też możliwości otwarcia frontu robót poza strefą torowiska, co wymaga zaprojektowania i wykonania dodatkowych konstrukcji stabilizujących przęsła podczas rozbiórki.

Inwestor będzie też rozmawiać z PKP PLK o ponownych możliwościach wyłączania trakcji elektrycznej pod rozbieranym wiaduktem.

W Bydgoszczy nie kryją zdziwienia i zaniepokojenia decyzją PKP PLK, ponieważ, by ta inwestycja mogła uzyskać rządowe dofinansowanie, ZDMiKP jest zobligowany wydać na jej realizację do końca tego roku 15 mln zł, a, jak napisano, wstrzymanie robót uniemożliwia wręcz spełnienie tego warunku.

Budowa wiaduktu w Bydgoszczy

W Bydgoszczy w ciągu ul. Armii Krajowej (droga wylotowa z Bydgoszczy) są dwa wiadukty nad torami kolejowymi, pierwotnie oba zbudowano w 1984 r. Z biegiem lat i wraz ze wzrostem ruchu przeprawy przestały jednak spełniać normy techniczne. Obiekt wschodni przebudowano dwa lata temu, a teraz przyszła pora na wiadukt zachodni.

Nowy obiekt zachodni ma mieć dwa pasy ruchu. Wyglądem będzie przypominać wiadukt wschodni: także zastosowane zostaną łuki z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło.

Wiadukty w ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Wiadukty w ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy. Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Przeczytaj także: Bydgoszcz: koniec naprawy wiaduktów Warszawskich

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia