Stara konstrukcja została całkowicie rozebrana i rozpoczęto już budowę nowego wiaduktu w ciągu ul. Marywilskiej w Warszawie. Na początek przewidziano wiercenie pali pod podpory, w kolejnym kroku powstaną ławy fundamentowe.
Budowa wiaduktu w Warszawie. Fot. ZDM Warszawa
- Modernizację wiaduktu w Warszawie rozpoczęto we wrześniu
- Pod koniec października doszło do awarii
- Zdecydowano, że wiadukt będzie rozebrany od razu w całości
Budowa wiaduktu w Warszawie prowadzona jest w trybie 24-godzinnym. Na 13 grudnia zaplanowano koniec prac palowych przy podporze południowej. Harmonogram prac zakłada, że jeszcze w tym roku zbudowane zostaną fundamenty obiektu, choć wiele zależeć będzie od pogody. Z kolei w marcu 2023 r. gotowa ma być ta część wiaduktu, po której dopuszczony zostanie ruch wahadłowy. Cały obiekt oddany do użytku powinien zostać najpóźniej do 30 czerwca przyszłego roku.
Przebudowa wiaduktu w Warszawie
Przypomnijmy: prace w ramach przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Marywilskiej trwają od początku września tego roku, przy czym pod koniec października, podczas rozbiórki zachodniej nitki 50-letniego obiektu, doszło do niekontrolowanego przemieszczenia podpory. W efekcie dźwigary płyty części wschodniej wiaduktu, przeznaczonej do wahadłowej obsługi ruchu kołowego, utraciły stabilność.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego uznał, że stan pozbawionej oparcia konstrukcji nie pozwala na bezpieczne użytkowanie. Zrezygnowano z etapowania prac i postanowiono od razu rozebrać cały wiadukt w ciągu ul. Marywilskiej.
Jednocześnie wykonawca zadeklarował, że przejazdy przez przebudowywany obiekt mają być możliwe po trzech miesiącach od momentu wyburzenia w całości istniejącej przeprawy. Zasadnicze prace przy budowie nowego obiektu rozpoczęto 8 grudnia.
Warszawa: podczas rozbiórki wiaduktu doszło do awarii – zobacz ZDJĘCIA
Zły stan wiaduktu w Warszawie
Rozebrany już, długi na 60 m i szeroki na ponad 17 m, wiadukt w ciągu ul. Marywilskiej powstał w latach 70. XX w. Umożliwiał przejazd nad bocznicą kolejową. Był przeznaczony dla aut osobowych i ciężarowych, a także rowerzystów i pieszych, przy czym z uwagi na pogarszający się stan techniczny, jeszcze zanim przystąpiono do przebudowy, jezdnie zawężono i wprowadzono ograniczenie w ruchu dla pojazdów o masie ponad 15 ton.
Nowy wiadukt w Warszawie będzie mieć konstrukcję nośną w formie żelbetowej ramy, która zastąpi prefabrykowane belki strunobetonowe typu Płońsk w trójprzęsłowym wolnopodpartym układzie. Takie rozwiązanie pozwoli na przejazd nawet najcięższych pojazdów.
Przeczytaj także: 1800 ton i sześć ciężarówek – próby obciążeniowe wiaduktu w Warszawie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.