Inwestycja wpisuje się w większe przedsięwzięcie, czyli Odrzański Układ Komunikacyjny powiązany z planowaną budową obwodnicy Zielonej Góry. Włączy się ona do mostu przez Odrę i przyszły przebieg po nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 278 Pomorsko–Sulechów. Operatorem inwestycji związanych z przeprawą, DW281 i DW278 jest ZDW. Jednostka zleciła opracowanie koncepcji i uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej.

Nowa droga wojewódzka będzie miała długość 5 km, a most przez Odrę 425,5 m. Szerokość obiektu wyniesie 14,5 m. Powstanie jezdnia z dwoma pasami o szerokości 3,5 m każdy, dwukierunkowy ciąg pieszo-rowerowy (2,5 m) oraz jednostronna opaska bezpieczeństwa (0,5 m). Przewidziano nośność klasy A i klasę MLC 150 według standardu NATO STANAG 2021. Projekt obejmuje ustrój nośny skrzynkowy, jednokomorowy o przekroju poprzecznym pomostu z betonu sprężonego z doprężeniem zewnętrznym.

Powstaną też obiekt nad Zimnym Potokiem i wiadukt nad linią kolejową. W Pomorsku przez Odrę prowadzi przeprawa promowa, która zniknie po wybudowaniu mostu.

Koszty przedsięwzięcia oszacowano na 295 mln zł. Kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg może wynieść 236 mln zł. Wkład własny ze środków wojewódzkich wyniesie 59 mln zł. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2025–2027.

Przeczytaj także: Podkarpacie. Cztery mosty do remontu. Jakie będzie zainteresowanie?