• Dwa przęsła zamontowano przy użyciu dźwigu o nośności 250 ton
  • Montaż wszystkich zakończy się w lipcu 2024 r.
  • W 2025 r. most w Sandomierzu zostanie oddany do użytku

Most w Sandomierzu. Stopniowe nasuwanie elementu przęsła

Dwa z pięciu przęseł sandomierskiego mostu zamontowano przy użyciu dźwigu o nośności 250 ton. To konstrukcje znajdujące się bliżej prawego brzegu Wisły na podporach w terenie zalewowym. W takie miejsce mogą wjechać maszyny. Natomiast do montażu fragmentów przęseł, które zostaną posadowione na podporze umieszczonej w wodzie, przygotowywano się przez dwa miesiące.

14 elementów stalowych dostarczono na lewy brzeg Wisły, umieszczono na podporach tymczasowych i zespolono. Pod konstrukcją zamontowano szyny przesuwne, a na filarach ślizgi pozwalające na stopniowe nasuwanie elementu. Prace z użyciem sześciu stalowych lin i czterech siłowników hydraulicznych znajdujących się na podporze nurtowej to stopniowe nasuwanie części przęsła z prędkością przesuwu 3 m/godz. Po zakończeniu operacji zostanie zainstalowany zwornik, który połączy tę część z konstrukcją już wybudowaną od strony prawobrzeżnego przyczółka. Następnie, za pomocą dźwigu, zostanie zamontowane przęsło pierwsze przy lewobrzeżnym przyczółku i fragment drugiego.


Budowa mostu w Sandomierzu od listopada 2023 r.

Montaż konstrukcji stalowej mostu przez Wisłę w Sandomierzu rozpoczął się w listopadzie 2023 r. Jej elementy są produkowane od połowy ubiegłego roku. Scalanie odbywa się częściowo w wytwórni, na placu budowy i na podporach.

Rozbiórka dawnego mostu zakończyła się w czerwcu 2023 r. Zdemontowano stalowe elementy o masie 2,5 tysiąca ton. Pozostawiono cztery podpory i wzmocniono ich fundamenty. Nadbudowano na nich oczepy do wykorzystania w nowej przeprawie. Na nich i na filarach pomocniczych montowane są przęsła. Te prace powinny zakończyć się w lipcu 2024 r. Dalsze etapy to wykonanie m.in. płyty pomostu, izolacji, kap chodnikowych, nawierzchni, oświetlenia, instalacji i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W 2025 r. most zostanie włączony w ciąg DK77 poprzez rondo i drogę wojewódzką poprowadzoną przez wiadukt.

Starą przeprawę otwarto w 1953 r. Po wybudowaniu obok nowego mostu w 2011 r., obiekt zamknięto ze względu na stan techniczny.

Przeczytaj także: Rail Baltica – krótki, ale ważny, wiadukt kolejowy w Ełku