• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica – w Ełku otwarto wiadukt kolejowy z 6 torami

Opublikowano: 27-05-2024 Źródło: PKP PLK

Nowy wiadukt nad ul. Suwalską to jedno z najważniejszych skrzyżowań dróg z torami w Ełku. Zmodernizowano także skrzyżowanie z ul. Słoneczną. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) jest realizowana w ramach modernizacji linii Rail Baltica Białystok–Ełk.


Wiadukt w Ełku nad ul. Suwalską. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Wiadukt w Ełku nad ul. Suwalską. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Pod wiaduktem kolejowym przebiega droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu (po jednym w obie strony). Podczas robót przebudowano 234 m ulic w jednym z najważniejszych punktów w mieście. Wybudowano lewoskręt w ul. Słoneczną. Powstają chodnik i ciąg pieszo-rowerowy.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Dawny wiadukt nad ul. Suwalską zastąpiła nowoczesna konstrukcja żelbetowa. Przeprawa ma 21,5 m długości, znajduje się na niej sześć torów. W pobliżu wiaduktu znajdują się betonowe schody wykonane w technologii druku 3D. Posłużą jako dojście techniczne dla pracowników kolei. Obiekt ma usprawnić podróże pociągami i zapewnić bezpieczny przejazd ciężkich składów towarowych.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Wiadukt nad ul. Suwalską to kolejny taki obiekt w Ełku. Pierwszy otwarto niedawno nad ul. Kolejową. Trwa także budowa dwóch równoległych wiaduktów, kolejowego i drogowego, nad ul. Towarową. Przebudowywany jest układ drogowy. Na moście kolejowym przez rzekę Ełk prowadzona jest regulacja ułożonych torów, a na stacji Ełk toczą się prace wykończeniowe na dwóch nowych peronach oraz w tunelu pod torami.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Otwarcie przeprawy nad ul. Suwalską umożliwi dokończenie budowy ronda i modernizacji przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Sikorskiego. Jej część i skrzyżowanie w poziomie torów będzie zamknięte, kierowcy pojadą pod nowym wiaduktem. Wszystkie roboty mają zostać wykonane do końca lata 2024 r.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Te inwestycje są realizowane w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok–Ełk” o wartości 613 mln zł. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Most w Sandomierzu nad Wisłą. Najtrudniejszy etap budowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!