Partnerzy portalu

Kujawsko-pomorskie: wiadukt w Terespolu Pomorskim oddany do ruchu

Opublikowano: 21-06-2024 Źródło: ZDW Bydgoszcz

Pojazdy już jeżdżą wiaduktem nad linią kolejową w Terespolu Pomorskim (woj. kujawsko-pomorskie) w ciągu DW240 łączącej m.in. Tucholę ze Świeciem. To jedna z najczęściej wybieranych przez turystów tras w kierunku wybrzeża Bałtyku.


Wiadukt w Terespolu Pomorskim. Fot. ZDW Bydgoszcz Wiadukt w Terespolu Pomorskim. Fot. ZDW Bydgoszcz

Przeprawa przebiega nad torami. Dzięki zakończeniu jej budowy będzie można rozpocząć przebudowę linii kolejowej z Bydgoszczy do Trójmiasta, dzięki której pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 160 km/godz. Wiadukt drogowy poza jezdnią ma ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Połączyła ona odcinki dróg rowerowych wybudowane w poprzednich latach podczas modernizacji DW240 Polski Konopat–Terespol Pomorski.

Fot. ZDW Bydgoszcz Fot. ZDW Bydgoszcz

W ramach robót wybudowano przyczółki, posadowiono pomost, zamontowano łuki nośne, wykonano podbudowę z kruszywa na drogach dojazdowych i nawierzchnię na dojazdach. Konstrukcję zabezpieczono przed korozją. W kwietniu przeprowadzono testy obciążeniowe wiaduktu.

Obiekt jest konstrukcją łukową i jednoprzęsłową. Jego długość to około 48 m. Powstał w miejscu rozebranego starego wiaduktu. Jest wyposażony w odwodnienie, bariery i balustrady, a jego nośność wynosi do 50 ton (klasa A).

Fot. ZDW Bydgoszcz Fot. ZDW Bydgoszcz

Wykonawcą zadania o wartości ponad 15 mln zł była spółka Marbro z Gdańska, a inwestorem Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Przeczytaj także: Podlasie. Most tymczasowy w ciągu DK64 pod Wizną już gotowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!