Partnerzy portalu

Dolny Śląsk – kończy się drążenie w tunelu kolejowym

Opublikowano: 07-09-2023 Źródło: PKP PLK

Zasadnicze prace w tunelu w okolicy Trzcińska (woj. dolnośląskie) na linii kolejowej Wrocław–Jelenia Góra zbliżają się do końca. Drążenie wykonywane jest z użyciem nowoczesnej maszyny TEM z obudową umożliwiającą przejazdy pociągów. Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) wynosi 130 mln zł. Wszystkie roboty zakończą się w 2024 r.


Pociąg w tunelu w Trzcińsku. Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Pociąg w tunelu w Trzcińsku. Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

W wyniku prac zwiększy się przepustowość tunelu, pociągi będą równocześnie przejeżdżać dwoma torami. Wcześniej nie było to możliwe. Z liczącego 300 m tunelu do drążenia pozostało jeszcze 30 m. Maszyna TEM nazwana Katarzyną waży 120 ton i ma 22,3 m długości. W ciągu doby usuwa urobek z 2 m obiektu. Metoda „tunel w tunelu” pozwala na skuwanie materiału skalnego do poszerzenia obiektu i natryskiwanie betonu na ściany. Obudowa tworzy przestrzeń, którą mogą przejeżdżać pociągi.

Maszyna TEM. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK Maszyna TEM. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK

Tunel jest poszerzany z 8,3 do ponad 11 m. Kamienną obudowę rozebrano, remont przejdą ściany oporowe i odwodnienie. Zostaną ułożone nowe tory i zamontowana będzie sieć trakcyjna. Drążenie zakończy się w II połowie września, a maszyna posłuży do wygładzania ścian oraz instalacji izolacji. Potem zostanie zdemontowana. Powstanie też tor technologiczny do montażu szalunku ruchomego dla wykonania docelowej obudowy obiektu.

Trzciński tunel pochodzi z połowy XIX w.

Przeczytaj także: Zakopianka. Tak zbudują tunel pod drogą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia