Dwa gazowce do przewozu gazu skroplonego powstają w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries. Dla jednego zakończono prace wstępne i położono stępkę. Rozpoczął się montaż kadłuba. W przypadku drugiego wykonano pierwsze cięcie blach, czyli ruszyła budowa.

Tak jak pozostałe jednostki będą miały pojemność około 70 tys. ton LNG. Zostaną skonstruowane tak, by móc wpłynąć do niemal wszystkich terminali na świecie. Zastosowano rozwiązania ograniczające wpływ na środowisko, jak zintegrowane zarządzanie poborem energii oraz system ponownego skraplania (reliquefaction system), który umożliwia odzysk odparowującego gazu ziemnego bez straty dla ładunku oraz przy zachowaniu efektywności energetycznej jednostek.

Budowa statków ma zakończyć się w I połowie 2025 r. Dołączą one do czterech już pływających gazowców. Wszystkie są lub będą użytkowane na podstawie długoterminowej umowy czarterowej zawartej z armatorem Knutsen OAS Shipping. Transport LNG odbywa się w formule free-on-board (FOB), zgodnie z którą za odbiór i transport ładunku odpowiada kupujący.

Przeczytaj także: Rekord importu gazu skroplonego. Terminal LNG na pełnych obrotach