Pod koniec sierpnia 2022 r. w Krakowie otwarto Trasę Łagiewnicką z sześcioma tunelami drogowymi i jednym tramwajowym. Obecnie trwają przygotowania do budowy przedłużenia tego odcinka.
Fot. Wis/Adobe Stock
- Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka będą tworzyć całość z Trasą Łagiewnicką
- Do budowy dwóch tuneli wykorzystana zostanie technologia TBM
- Wszystkie trasy są kluczowe dla III obwodnicy Krakowa
Przedłużenie Łagiewnickiej mają stanowić dwie kolejne trasy: Pychowicka i Zwierzyniecka. Pierwsza z nich pobiegnie w tunelu pod Wisłą, a druga pod wzgórzem św. Bronisławy. Obecnie trwa etap opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, który skończyć ma się pozyskaniem tzw. decyzji środowiskowej.
Kraków. Trasa Pychowicka i Zwierzyniecka. Wykonawca już w 2025 r.?
Kraków ma już także zaplanowane kolejne działania. Planujemy, jeżeli nic się nie wydarzy, przygotowanie do postępowania przetargowego rozpocząć w połowie przyszłego roku, tak żeby na jego koniec można było mówić o wyłonieniu wykonawcy, raczej w formule zaprojektuj i wybuduj, bo, szczerze mówiąc, to wydaje się najbardziej efektywnym sposobem prowadzenia tej inwestycji – mówi Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka, która z ramienia Krakowa odpowiada za całość przedsięwzięcia.
Do tego czasu będziemy chcieli także mieć zapewniony montaż finansowy, który umożliwi, jak w przypadku na przykład Trasy Łagiewnickiej, realizację tej inwestycji bez angażowania bezpośrednio środków gminy Kraków. W pierwszej kolejności chcemy mieć jednak skompletowaną dokumentację. To jest najważniejsze, żeby można było ogłosić postępowanie przetargowe. Dokumentację tę techniczną, czyli mówimy o dokumentacji środowiskowej, mówimy o dokumentacji koncepcyjnej, no i oczywiście geologicznej – dodaje.
Kraków. Zaplecze dla TBM między Trasą Pychowicką i Zwierzyniecką
Fakt, że tunele pod Wisłą i wzgórzem św. Bronisławy są planowane bardzo blisko siebie, sprawia, że będzie je budować ta sama maszyna TBM oraz ten sam wykonawca. Nie ma tutaj możliwości, żeby pojawiły się dwie osobne komory startowe. Te wszystkie elementy będą musiały być realizowane przez jednego wykonawcę w oparciu o jeden sprzęt – wyjaśnia Krzysztof Migdał.
Wiadomo już także, gdzie zorganizowane będzie zaplecze dla maszyny TBM. Obecnie dokonywane są kolejne obliczenia, także pod względem hałasu, obsługi, dostępności. Będzie to w rejonie ul. Księcia Józefa. Z uwagi na możliwość obsługi, prędkość obsługi i minimalizację zanieczyszczeń, która wiązałaby się z transportem – mówi Krzysztof Migdał.
Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka wraz z Trasą Łagiewnicką są kluczowe dla III obwodnicy Krakowa, która ma być sposobem na wyprowadzenie ruchu z centrum miasta i zapewnienie komunikacji międzydzielnicowej. W ramach planowanej inwestycji powstaną także tzw. tunele płytkie, wykonywane metodą podstropową.
►Zobacz cały wywiad z Krzysztofem Migdałem: Kraków. Metro nie powinno zatrzymać budowy innych tuneli
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.