• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na drodze ekspresowej S1 obudowy tuneli są niemal gotowe

Opublikowano: 24-10-2024 Źródło: GDDKiA

W ciągu drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka wydrążono dwa tunele. Jeszcze w październiku zakończy się betonowanie ostatnich segmentów sklepienia obudowy zasadniczej w nawie prowadzącej w kierunku Żywca w obiekcie TD-2 przechodzącym przez masyw Białożyński Groń.


Tunel o długości 830 m, bliżej Żywca. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA Tunel o długości 830 m, bliżej Żywca. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA
  • Do zabetonowania pozostały cztery segmenty (48 m) jednej nawy tunelu TD-2
  • Do wykonania obudowy zasadniczej użyto 70 tys. m3 betonu oraz 7700 ton stali zbrojeniowej
  • Podczas drążenia tuneli wydobyto 650 tys. ton urobku

Droga ekspresowa S1. Kończą się prace przy obudowie tuneli

W maju 2024 r. zakończono wykonywanie obudowy zasadniczej, a w sierpniu układanie nawierzchni betonowej w tunelu TD-1 (830 m) poprowadzonym przez Baranią Górę. W obu nawach montowane są instalacje bezpieczeństwa i monitorowania ruchu. Wkrótce będzie gotowy portal południowy, w przypadku północnego zrealizowano 50% robót zabezpieczających.

W liczącym 1000 m tunelu TD-2 biegnącym przez masyw Białożyński Groń do zabetonowania pozostały cztery segmenty (łącznie 48 m) w nawie w kierunku Żywca. Te prace są już na ukończeniu. W drugiej (do Zwardonia) obudowa zasadnicza była gotowa we wrześniu, do końca roku zostanie ułożona nawierzchnia. Termin dla drugiej nitki to początek 2025 r.

Tunel o długości 1000 m, bliżej Zwardonia. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA Tunel o długości 1000 m, bliżej Zwardonia. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA


Do betonowania obudowy zasadniczej tuneli użyto 70 tys. m3 betonu i 7700 ton stali zbrojeniowej. Ułożono ponad 100  tys. m2 hydroizolacji. Zabezpieczenie tymczasowe górotworu (obudowa wstępna) pochłonęły 120 tys. m3 betonu i 4500 ton stali. Łącznie to, odpowiednio, 190 tys. m3  i 12 200 ton. Podczas drążenia wydobyto i wywieziono 650 tys. ton urobku.

Droga ekspresowa S1. Zaawansowanie robót

Jezdnie w tunelu są wykonywane z niepalnego betonu cementowego. Będą dwupasowe o szerokości po 3,5 m z opaskami (łącznie 1,2 m) i z chodnikami technicznymi (1 m).

Odcinek drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka, czyli obwodnica Węgierskiej Górki, liczy 8,5 km. Zaawansowanie robót osiągnęło 87%, finiszują prace mostowe (98%). Zamontowano wszystkie ekrany akustyczne (677 m), dobiegają końca roboty branżowe, budowa odwodnienia i kanalizacji deszczowej, a także przebudowa i regulacja cieków.

Budowa drogi ekspresowej S1. Portale tunelu. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S1. Portale tunelu. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA

Na liczącym 8,5 km odcinku drogi ekspresowej S1, trasa główna ma 4,95 km długości (dwujezdniowa – 2,3 km, a jednojezdniowa – 2,65 km). Poza odcinkami portalowymi, prace asfaltowe powinny zakończyć jeszcze w 2024 r., jeśli pozwoli na to pogoda.

Wykonawcą trasy jest konsorcjum firm Mirbud (lider), Kobylarnia i Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż. Kontrakt o wartości 1,4 mld zł podpisano w październiku 2019 r. Dopuszczenie do ruchu tego odcinka ma nastąpić pod koniec 2025 r.

Droga ekspresowa S1 Pyrzowice–Zwardoń

Cała droga ekspresowa S1 komunikuje autostradę A1 w Pyrzowicach z granicą ze Słowacją w Zwardoniu. Jest elementem VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z państwami Europy Południowej. Liczy 148 km, z czego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zarządza trasą o długości 136 km. Pozostałe są w gestii samorządów Dąbrowy Górniczej (4,62 km), Tychów (4,98 km) i Bielska-Białej (2,37 km). W części są ekspresowe, a w części klasy GP ( droga główna ruchu przyspieszonego). Przedłużeniem S1 na południe od Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina–Skalite.

Drogi ekspresowa S1. Estakada. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA Drogi ekspresowa S1. Estakada. Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA

Po zakończenie wszystkich inwestycji trasa skróci się do 133 km i będzie w całości drogą ekspresową zarządzaną wyłącznie przez GDDKiA. W woj. śląskim w realizacji jest 50 km trasy. Wartość umów to prawie 4 mld zł.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10. 50 km i cztery odcinki. Pierwsza budowa w tym roku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia