Maszyna TBM, która wydrąży jednotorowy tunel w ramach budowy linii kolejowej Klęczany–Limanowa w Małopolsce, przeszła już testy i odbiory w chińskiej fabryce w Changsha.
Tunel w Małopolsce zbuduje maszyna TBM. Fot. PKP PLK
Wkrótce TBM, po zdemontowaniu na mniejsze elementy, do Polski zostanie przetransportowana z Chin drogą morską. Drążenie długiego na 3,8 km tunelu rozpocząć ma się w połowie przyszłego roku.
Fot. PKP PLK
Fot. PKP PLK
Podziemny obiekt umożliwi poprowadzenie linii kolejowej pod Pisarzową, przy czym wlot do tunelu zaplanowano w Męcinie, a wylot w Mordarce (patrząc od Nowego Sącza). W Męcinie trwają już prace zarówno w zakresie portalu, jak i zaplecza dla TBM.
Na tym odcinku linia kolejowa nr 104 będzie przebiegać nowym śladem od Męciny (stacja), tunelem pod Pisarzową, a następnie do Mordarki (przystanek osobowy).
Tunel w rejonie Pisarzowej to element inwestycji o umownej nazwie Podłęże–Piekiełko, którą podzielono na 10 odcinków realizacyjnych. Linia Podłęże–Piekiełko zostanie poprowadzona 11 tunelami o łącznej długości 11,8 km, a między Chabówką a Nowym Sączem zaplanowano dwa tunele o sumarycznej długości 5,8 km.
Źródło: PKP PLK
Po otwarciu będzie to najdłuższy tunel w Polsce wśród kolejowych i drogowych, choć warto podkreślić, że w naszym kraju planowane są też dłuższe podziemne obiekty (m.in. kolejowy tunel w Łodzi dla CPK – 4,6 km oraz drogowy w ciągu S6 – 5 km).
►Więcej o budowie tunelu pod Pisarzową pisaliśmy w artykule „Najdłuższy tunel w Polsce. Stąd rozpocznie się drążenie [ZDJĘCIA]”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.