Rada Ministrów przyjęła Program Wieloletni Centralnego Portu Komunikacyjnego na lata 2024-2032 (poprzednia wersja dotyczyła okresu dwa lata krótszego). Założono, że na kontynuację prac przygotowawczych i projektowych oraz zasadnicze roboty budowlane potrzeba 131,7 mld zł.
Fot. ilustrac. Suzi/Adobe Stock
Ponad 76,8 mld zł zapisano na komponent kolejowy CPK, w tym budowę linii, która połączy Warszawę z lotniskiem CPK, Łodzią, a dalej – rozwidlając się w Sieradzu – z Wrocławiem i Poznaniem. Środki będą pochodzić z emisji obligacji i dofinansowania UE. Program zakłada, że do końca 2032 r. zostanie uruchomiona pierwsza linia kolei dużych prędkości z Warszawy do Łodzi wraz ze stacją kolejową CPK zintegrowaną z terminalem lotniska.
W zaktualizowanym Programie znalazł się tunel kolejowy w Warszawie, mający mieć ponad 9 km. Wersja Programu Wieloletniego przygotowana przez naszych poprzedników nie przewidywała uruchomienia jednocześnie z linią Warszawa–CPK–Łódź ponad 9-kilometrowego tunelu pod Odolanami, na zachodnim wylocie ze stolicy. Planowano więc otworzyć lotnisko z obsługą kolejową poprzez łącznicę do istniejącej linii kolejowej w rejonie Brwinowa, co znacząco wydłużyłoby czas przejazdu. Zmiana na lepsze jest taka, że obecnie w Programie są pieniądze także na tunel pod Odolanami – powiedział wiceminister infrastruktury Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Zgodnie z przygotowanymi wcześniej złożeniami, tunel zostanie wydrążony przez TBM, zaczynając się po zachodniej stronie al. Prymasa Tysiąclecia. Pobiegnie pod m.in. torami stacji Warszawa Główna Towarowa, Odolanami, ul. Dźwigową we Włochach, al. 4 Czerwca 1989 r. i Gierdziejewskiego w Ursusie, a także węzłem tras A2, S2, S8 w Konotopie oraz centrami logistycznymi. Zostanie dowiązany do zmodernizowanej infrastruktury stacji Warszawa Zachodnia (w ramach przebudowy przewidziano dwa tory dla linii CPK), dalej biegnąc na południe od stacji techniczno-postojowej Karolin II linii metra. Będzie elementem wynoszącego 26 km kolejowego szlaku od Warszawy Zachodniej do węzła CPK, dla którego w 2023 r. wydano tzw. decyzję środowiskową.
Przypomnijmy, że w ramach komponentu kolejowego CPK powstanie także tunel w Łodzi. Ten obiekt będzie mieć 4,6 km.
Przeczytaj także: Tunel dla CPK. Pięć ofert, rozpoczęto analizę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.