• Produkcja jednego tubingu pochłania 8 m3 betonu i 600 kg stalowego zbrojenia
  • W ciągu doby można wyprodukować 24 elementy obudowy
  • Jeden pierścień waży 20 ton

Produkcja obudów odbywa się w systemie karuzelowym z jedną mobilną linią, złożoną z ośmiu przystanków. Przygotowane zbrojenie wkładane jest do formy i transportowane na wózku technologicznym do ułożenia i zagęszczenia betonu. Następnie prefabrykat umieszcza się w komorze wraz ze specjalną uszczelką, w której przechodzi przyspieszoną obróbkę cieplną przy użyciu pary. W dalszym ciągu następuje dwudniowe składowanie, w celu uniknięcia szoku termicznego. Na końcu procesu, kontrola jakości sprawdza czy nie ma odstępstw od zakładanych parametrów. W ciągu doby można wyprodukować maksymalnie 24 elementy obudowy (jeden element na godzinę).

Produkcja tubingów do budowy metra. Źródło: UM Warszawa

Próbki materiału zawierają włókna polipropylenowe pozwalające osiągnąć zgodne z normami parametry. Próbki materiału, z którego wykonywane są segmenty pierścieni obudowy poddaje się także próbom obciążenia ogniowego.


Pierścień obudowy tunelu to potężna konstrukcja o średnicy ok. 6,5 m, składająca się z 5 elementów podstawowych i jednego klucza (elementu w formie trapezu, który zamyka pierścień). Do jego wykonania potrzebnych jest 8 m3 mieszanki betonu, włókien polipropylenowych i około 600 kg stalowej konstrukcji zbrojenia. Każdy taki pierścień waży 20 ton.

Drążenie tuneli metra na Bródnie ruszy wiosną 2020 r. Produkcja tubingów musi być uruchomiona odpowiednio wcześniej, nim tarcze rozpoczną drążenie. Na placu budowy potrzebny jest ich odpowiedni zapas, gdyż elementy obudowy tunelu muszą być na bieżąco dostarczane do tarczy drążącej.

Przeczytaj także: Zakopianka: prawa nitka tunelu przebita