Wcześniej te maszyny TBM, tak jak dwie inne, Anna i Maria, były wykorzystywane do budowy centralnego odcinka linii M2 oraz odcinków na Targówku i Woli. Ich długość to niemal 100 m. Średnica tarcz sięga 6 m.

Po wykonaniu pracy składowane były w fabryce tubingów przy ul. Marywilskiej. Tarcze TBM Anna i Maria są już na odcinku wschodnim M2, gdzie TBM Maria rozpoczęła drążenie tunelu ze stacji Bródno w kierunku stacji Trocka.

Jak przekazał stołeczny magistrat, Krystyna i Elisabetta rozpoczną pracę na stacji Powstańców Śląskich. Najpierw jednak będzie konieczne przeprowadzenie montażu i testów maszyn. Kolejne elementy tarcz TBM docierają na plac budowy nocami.


Długość tuneli zachodniego odcinka drugiej linii metra to: 1369 m (tunel lewy), 1366 m (tunel prawy). Tarcze TBM będą więc miały do ułożenia 1824 prefabrykowanych pierścieni po 1,5 m każdy. Maszyny skrawające od momentu uruchomienia będą pracowały 24 godziny na dobę. Jedynym warunkiem dla zatrzymania pracy jest problem z napotkanym podłożem lub z samą maszyną czy też wymiana ostrzy tnących – podkreśla magistrat. Tarcza TBM jest w pełni zmechanizowana, jednak jej pracę nadzoruje 12-osobowa załoga, która pracuje na cztery zmiany. Do napędu TBM służy 16 par siłowników hydraulicznych – opisuje.

Na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z 2,5 km tuneli oraz stacji Ulrychów (C05) i Powstańców Śląskich (C04).

Wartość inwestycji to 959,25 mln zł, a czas realizacji wyznaczono na okres do listopada 2021 r.

Przeczytaj także: II linia metra: TBM Maria rozpoczęła drążenie [zdjęcia, wideo]