W Krakowie odbyła się druga edycja konferencji poświęconej branży budownictwa podziemnego. W trakcie tego dwudniowego wydarzenia omawiane były najważniejsze zagadnienia dotyczące tuneli.
Obrady w trakcie konferencji. Fot. inzynieria.com
Jakie metody wykorzystywane były przy budowie warszawskiego metra? Jakie problemy pojawiły się podczas realizacji tej inwestycji? Jak rozwiązywać skomplikowane problemy geotechniczne, które pojawiają się podczas drążenia tuneli? Jakie są skutki prowadzenia prac tunelowych przy wykorzystaniu różnych technologii? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi udzielali eksperci zgromadzeni na tegorocznej konferencji „Budownictwo Podziemne”, która po raz drugi odbyła się w Krakowie w Hotelu Swing. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa, na której swoją ofertę prezentowały firmy działające w sektorze budownictwa podziemnego.
Jakie zagadnienia były poruszane?
Podczas dwóch dni obrad eksperci, przedstawiciele firm działających w branży, uczelni wyższych, ogólnopolskich stowarzyszeń i instytucji rozmawiali o najważniejszych zagadnieniach związanych z rozwojem budownictwa podziemnego w Polsce. Omawiane były nowoczesne technologie oraz produkty stosowane w najbardziej spektakularnych realizacjach tunelowych zarówno na świecie, jak i w Polsce, kwestie związane z bezpieczeństwem obiektów tunelowych oraz budynków sąsiadujących z tego typu budowlami. Ponadto uczestnicy wydarzenia poznali szczegóły planowanych w naszym kraju inwestycji, m.in. tunelu drogowego w ciągu Zakopianki czy tunelu pod cieśniną Świną w Świnoujściu.
Pierwszy dzień wypełniony ciekawymi prelekcjami
Pierwszy dzień dwudniowej konferencji obfitował w interesujące wystąpienia dotyczące m.in. następujących tuneli: w Świnoujściu, w ciągu Zakopianki, pod Ursynowem w Warszawie, Gottharda w Szwajcarii oraz euroazjatyckiego w Turcji. Nie zabrakło też prelekcji dotyczących metra w Katarze, Warszawie. Przewidziano również referaty poświęcone ograniczeniu napływu wód gruntowych do dna wykopu, doświadczeniom z realizacji konstrukcji podziemnych, innowacyjnym rozwiązaniom, numerycznemu modelowaniu tunelowania czy oddziaływaniu w przestrzeni podziemnej obiektów w warunkach infrastruktury miejskiej. Na koniec obrad odbył się również panel dyskusyjny na temat odbioru robót budowlanych oraz kar umownych.
Jednym z kluczowych elementów wydarzenia była uroczysta Gala, w trakcie której została wręczona nagroda TYTAN w kategorii „Budownictwo podziemne” oraz Tytanowy Laur Inwestora. Kto został laureatem?
Czytaj: TYTAN 2016 w kategorii budownictwo podziemne
Przez resztę wieczoru goście bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu BOBA JAZZ BAND.
Dalszy ciąg interesujących obrad
W ramach drugiego dnia konferencji przewidziano dwie sesje, w trakcie których zostały poruszane zagadnienia, takie jak m.in.: metro we Wrocławiu, budowa tunelu kolejowego metodą podstropową w Łodzi, projektowanie podziemi wysokich budynków czy włókna stalowe w projektach tunelowych. Uczestnicy wydarzenia mogli też wysłuchać wystąpień dotyczących m.in.: analiz numerycznych efektów budowy tuneli, monitorowania konstrukcji tunelowych czy bezpieczeństwa pożarowego podziemnych obiektów komunikacyjnych. Na koniec obrad zaplanowano panel dyskusyjny pt. "Mity i fakty dotyczące oddziaływania budowy i eksploatacji tuneli komunikacyjnych na obiekty powierzchniowe", a po nim rozstrzygnięcie dwóch konkursów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. dr hab. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa; Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Tadeusz Słomka, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej; prof. dr hab. inż. Jan Kazior, Rektor Politechniki Krakowskiej; prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, Rektor Politechniki Wrocławskiej, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji oraz Podkomitet Budownictwa Podziemnego.
Niebawem przedstawimy pełną relację z wydarzenia.
Więcej informacji na temat tegorocznej konferencji „Budownictwo Podziemne" i program wydarzenia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.