Koszt budowy tunelu pod cieśniną Świną w Świnoujściu to około 930 mln zł – czy budowa takiej inwestycji w mieście liczącym około 40 tys. mieszkańców jest więc opłacalna?
Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście, prezentuje referat pt. "Proces przygotowawczy do budowy tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu". Fot. inzynieria.com
120-180 minut to średni czas oczekiwania na przeprawę wodną w okresie wakacyjnym w Świnoujściu. Brak sprawnego połączenia ogranicza rozwój miasta – argumentowała podczas trwającej w Krakowie II Konferencji „Budownictwo Podziemne” Barbara Michalska wiceprezydent miasta.
Koncepcja
Tunel w Świnoujściu zostanie poprowadzony korytarzem północnym, czyli na terenach przemysłowych (m.in. stocznia, port oraz oczyszczalnia ścieków). Obiekt ma mieć długość 1,44 km. Na trasie znajdzie się pięć wyjść ewakuacyjnych (co 500 i 380 m) oraz dwa pasy ruchu (po jednym w każdym kierunku). Do jego drążenia posłuży maszyna TBM o średnicy tarczy skrawającej wynoszącej 13 m. Tunel zostanie wykonany w podłożu, które stanowią piaski nasypowe o zróżnicowanym zagęszczeniu.
Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta oraz z funduszy unijnych.
140 mln zł to wkład miasta, resztę mają stanowić środki unijne. Przejazd tunelem przez minimum 5 lat będzie bezpłatny. Nadal utrzymana będzie musiała być jedna przeprawa promowa w mieście – powiedziała Barbara Michalska.
Historia stałej przeprawy
Pierwsza koncepcja budowy tunelu pod Świną powstała w 1935 r. W 1972 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o rozpoczęciu przygotowań do realizacji stałego połączenia w Świnoujściu, a w latach 1997-1999 prowadzone były działania społeczne. Studium wykonalności powstało w 2010 r., została też uzyskana decyzja środowiskowa. Pięć lat później opracowano program funkcjonalno-użytkowy. W 2016 r. został ogłoszony przetarg ograniczony, dodatkowo władze miasta wraz z GDDKiA złożyły wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszy UE.
Niebawem przedstawimy pełną relację z wydarzenia.
Więcej informacji na temat tegorocznej konferencji „Budownictwo Podziemne" i program wydarzenia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.