Koncepcja budowy metra we Wrocławiu zakłada, że będzie ono przebiegać wzdłuż dwóch osi: horyzontalnej i wertykalnej, które połączą skrajne części miasta. Pierwsza z nich została podzielona na sześć odcinków, a druga na trzy.

Według badań grupy PAN Metro, która została powołana do prowadzenia prac związanych z przygotowaniem do realizacji metra w stolicy Dolnego Śląska, tunele w większości powinny być drążone przy wykorzystaniu maszyn TBM.

Wykorzystanie metody tarczowej podczas drążenia tuneli metra we Wrocławiu wydaje się najwłaściwszym kierunkiem. W miejscach, które na to pozwolą, zastosowana powinna być metoda odkrywkowa – mówił podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne” Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej. Poprowadzenie tuneli głębiej, tj. na głębokości 20-25 m, w glinach i iłach pozwoli na uniknięcie problemów z ich drążeniem w czwartorzędowych warstwach wodonośnych – dodał.

Historia koncepcji budowy metra we Wrocławiu

Pomysł budowy metra we Wrocławiu powstał już 80 lat temu, jednak konkretne działania prowadzone są od 2008 r., kiedy to cztery komisje naukowe oddziału PAN we Wrocławiu zorganizowały cykl zebrań naukowych poświęconych tematowi metra w mieście. Z kolei w 2011 r. grupa PAN Metro opracowała m.in. studium powstania wydzielonej kolei miejskiej. W listopadzie 2012 r. władze miasta i grupa PAN Metro podpisały list intencyjny zakładający prowadzenie dalszych prac związanych z realizacją projektu.

Niebawem przedstawimy pełną relację z wydarzenia.

Więcej informacji na temat tegorocznej konferencji „Budownictwo Podziemne" i program wydarzenia