W Polsce w najbliższych latach powstaną tunele kolejowe o łącznej długości niemal 26 km. Tunele zbudują także drogowcy. Już powstają obiekty w ciągu tzw. Zakopianki i pod Ursynowem w Warszawie, a na etapie projektowania jest np. tunel pod cieśniną Świną w Świnoujściu. Do tego w stolicy rozbudowywane jest metro, a o metrze myśli też Kraków. Eksploatacji środków transportu drogowego i szynowego towarzyszy powstawanie hałasu i drgań. Dzieje się to niezależnie od tego, czy eksploatacja ma miejsce pod ziemią (w tunelach), czy też dotyczy transportu naziemnego. A jakie są różnice?
Jak uważa prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej, różnice związane z generowaniem hałasu są oczywiste – w pierwszym przypadku zostaje on zamknięty w tunelu, a w drugim emitowany jest do otoczenia. Powstaje pytanie, czy zjawiska związane z generowaniem i propagacją drgań oraz ich wpływem na budynki również nie różnią się w przypadku transportu podziemnego i naziemnego.
W Krakowie, w dniach 2–4 kwietnia br., odbędzie się IV Konferencji „Budownictwo Podziemne”. Weźmie w niej udział m.in. właśnie prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła, który przedstawi wyniki badań świadczące o tym, że przebieg zjawiska propagacji drgań w gruncie oraz sposób reakcji konstrukcji budynków na drgania różnią się znacząco w zależności od tego, czy źródło drgań znajduje się pod ziemią, czy też na powierzchni. Uwaga zostanie również zwrócona na praktyczne znaczenie tych różnic w pomiarach drgań i ocenach wpływu drgań na budynki oraz ludzi w budynkach.
Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.