Generalnym wykonawcą tego przedsięwzięcia jest firma Warbud S.A., a projektantem konstrukcji – firma Buro Happold Polska. Nowo realizowany obiekt, usytuowany od strony ul. Marszałkowskiej, składać się będzie z sześciu kondygnacji: dwóch podziemnych oraz czterech nadziemnych. Wyzwaniem dla projektanta było posadowienie obiektu, które zakłada lokalizację budynku bezpośrednio nad tunelami szlakowymi metra.

Wykonawca w swojej ofercie przetargowej zwrócił uwagę na wszelkie możliwe ryzyka i zagrożenia związane z bezpieczeństwem stacji i tuneli metra. Zagadnienia związane z realizacją wykopu, odprężeniem gruntu nad tunelami szlakowymi oraz posadowieniem budynku, wymagały przestrzennej analizy MES, która uwzględniała złożone interakcje konstrukcji z gruntem. Fundament budynku został zaprojektowany jako płytowo-palowy w technologii pali CFA. Występujące długości pali w projekcie wykonawczym przekraczały 30 m i wymagały weryfikacji nośności, doboru odpowiedniego zbrojenia oraz dopasowania odpowiedniej sztywności.

Do w pełni bezpiecznego zarządzania ryzykiem geotechnicznym w projekcie monitoringu wykonawca rozszerzył zakres pomiarów automatycznych, obejmując również tunele szlakowe i łącznik tunelu metra znajdujące się w strefie bezpośredniego wpływu wykopu.

Więcej na temat projektu opowie podczas IV Konferencji Budownictwo Podziemne Seweryn Bodus z firmy Warbud S.A. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2–4 kwietnia br. w krakowskim hotelu Qubus. Zaplanowane prelekcje i dyskusje zaplanowane toczyć się będą wokół takich zagadnień, jak: kierunki rozwoju budownictwa podziemnego w aspekcie budowy tuneli, metody wykonywania tuneli oraz konstrukcji podziemnych, oddziaływania budowy i eksploatacji konstrukcji podziemnej infrastruktury komunikacyjnej.

Wybierz się z nami na plac budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie!


Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne