Druga oferta została złożona przez konsorcjum trzech firm chińskich, z China Overseas Engineering Group jako liderem i warszawskiej Decoma sp z o.o. Jej wartość opiewa na 4.498 mln zł brutto (3.686 mln zł netto).
Trzecią pod względem wartości ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego wchodzi 8 spółek, w tym notowana na GPW spółka Mostostal Warszawa jako lider, a także hiszpańska Acciona, austriacki Strabag oraz Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń (PBK). Wartość to 4.975 mln zł brutto (4.077 mln zł netto).

Kolejną ofertę złożyło konsorcjum Alpine Bau (lider), w skład którego weszły m.in. giełdowe spółki PBG i Hydrobudowa Polska. Wartość: 5.618 mln zł brutto (4.605 mln zł netto).
Najdroższa oferta została złożona przez konsorcjum spółek Dragados (z Hiszpanii, jako lider), Pol-Aqua i Trakcja Polska oraz dwóch spółek hiszpańskich. Wartość: 6.109 mln zł brutto (5.008 mln zł netto).

To największy miejski przetarg tej kadencji, interesowało się nim ponad 20 firm – z Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Pod koniec lipca zeszłego roku władze Warszawy unieważniły poprzedni przetarg na budowę odcinka drugiej linii metra gdyż ceny oferentów okazały się znacznie wyższe niż planowano przeznaczyć na budowę. Metro Warszawskie otrzymało wówczas trzy oferty, które opiewały na 5,9-6,2 mld zł brutto, choć same oszacowały wcześniej cenę na 2,8 mld zł brutto.
Najtańszą ofertę, wartą 5,9 mld zł złożyło wówczas konsorcjum z Alpine Bau, jako liderem, m.in. z udziałem PBG.

Przetarg dotyczy centralnego odcinka drugiej linii metra, który obejmuje siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion (Praga Centrum), Dworzec Wileński. Długość tej części wynosi około 6 kilometrów. Budowa powinna zacząć się w połowie przyszłego roku. Planowane zakończenie budowy tego odcinka planowane jest na rok 2013 lub 2014.

Firma Astaldi powstała w 1926 roku w Rzymie. Ma na swoim koncie między innymi budowę kilku linii metra, linii kolejowych, dróg i zapór wodnych w Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Obecnie firma bierze udział w budowie systemu metra w Brescii i budowie nowej linii w Neapolu, dworca kolejowego w Bolonii, linii kolejowej w Turynie i Parmie, budowie autostrady w Turcji i linii kolejowych w Wenezueli. Włosi wygrali też przetarg na wybudowanie trzeciej linii metra w Rzymie (będzie to pierwsza w pełni automatyczna linia w tym mieście) i jednej z trzech nowych linii metra w Mediolanie.