Na stacji

Budowa płyty fundamentowej stacji została zakończona. Wykonano na niej tory kołyskowe umożliwiające tarczom skrawającym przejście przez obiekt. TBM Anna, ułożywszy dolne segmenty na torze południowym, przesuwa się w kierunku kolejnej stacji. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć demontaż false tunnelu w ścianie wlotowej znajdującej się bezpośrednio pod ul. Marszałkowską. Całkowite usunięcie tych betonowych bloków, stanowiących zabezpieczenie konstrukcji stacji przed wpływem wód gruntowych i gruntu, nastąpi dopiero w momencie, gdy tarcze opuszczą korpus stacji. Właśnie dlatego na przeciwległej ścianie, przez którą tarcze przedrą się by rozpocząć drążenie tunelu w kierunku dzielnicy Nowy Świat, powstały już analogiczne konstrukcje. Na ich końcach ustawione zostaną ramy startowe (pushing frame), dzięki którym TBM-y odepchną się i wgryzą w ścianę szczelinową.Jednocześnie na stacji trwa zbrojenie słupów konstrukcyjnych oraz ich oblewanie betonem architektonicznym.

Wyjścia

Dwie spośród sześciu konstrukcji wyjść ze stacji wyprowadzono już powyżej powierzchni terenu – są to wyjścia W6 i W5 położone w północno-wschodniej części placu budowy. Powstaje także  wyjście W4 zlokalizowane w przeciwległym narożniku skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Natomiast wyjście prowadzące w kierunku bezpośredniego przejścia do budowli, która powstanie w miejscu dotychczasowego Sezamu – wykona inwestor tego przedsięwzięcia. Dwa kolejne – zaprojektowane po stronie Parku Świętokrzyskiego - powstaną dopiero po wykonaniu konstrukcji klatki schodowej łączącej perony I i II linii metra oraz antresoli ponad tunelami I linii, która połączy obie stacje.

Po stronie Parku Świętokrzyskiego

Prace przy wykonaniu węzła przesiadkowego rozpoczęto od odsłonięcia konstrukcji istniejącej stacji do poziomu -1 oraz wprowadzenia ścianki berlińskiej. Budowniczowie skupiają się aktualnie na montażu studni odwadniających oraz wykonaniu rozpór w szachcie głębokim, zlokalizowanym pomiędzy tunelami I linii metra. Właśnie w tym miejscu docelowo znajdzie się bieg schodów łączący platformy peronowe obu podziemnych obiektów. Na tym etapie robót usunięty został materiał z szachtu którym zabezpieczony był on na czas przejścia tarczy TBM. Umożliwia to wykonanie przejścia dla pasażerów pod wschodnim tunelem I linii metra.

Wentylatornia szlakowa

W obiekcie położonym pośrodku szlaku D11, czyli między stacjami Rondo ONZ i Świętokrzyska, powstaje wentylatornia. Zakończono w niej budowę wszystkich drugorzędnych elementów żelbetowych konstrukcji. Wykonano ściany, słupy oraz klatki schodowe i wyprowadzono wyjścia ponad powierzchnię terenu. Dwa otwory technologiczne pozostawione w stropie od strony ul. Emilii Plater zostały już zasklepione. W tej części może się rozpocząć izolacja stropu.

Zobacz fotogalerię z prac na płycie fundamentowej stacji Świętokrzyska

 

 

 

Zobacz fotogalerie z budowy II linii metra

Przeczytaj artykuł o realizacji II linii metra

Przeczytaj rozmowę z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym spółki Metro Warszawskie