KGHM Cuprum Centrum Rozwojowo-Badawcze badało możliwość ponownej eksploatacji złóż Wartowice, gdzie są znaczne pokłady rudy. Brano tam pod uwagę odbudowę potrzebnej infrastruktury i budowę nowych szybów. Koszty takiego projektu liczone są w setkach milionów złotych. - Wyniki analiz były obiecujące, jednak warunki makroekonomiczne się zmieniły - mówi Henryk Karaś, prezes KGHM Cuprum.

Przy obecnej cenie miedzi projekt stracił na ważności i musi poczekać na lepsze czasy. Czy to samo czeka projekty zagraniczne? Po pierwszym kwartale tego roku firma będzie ubiegać się o pozwolenie władz niemieckich na odwierty i prace eksploracyjne w Saksonii. Już dziś wiadomo, że warunki wydobycia i jakość złoża są podobne do tych, które są po polskiej stronie (głębokość złoża to około 800–1200 metrów). W sąsiednim landzie podobne zasoby oceniano na 100 mln ton rudy, z której można by uzyskać około 1,5 mln ton miedzi (KGHM rocznie produkuje ponad 500 tys. ton).
Początki niemieckiego projektu sięgają okresu dobrej koniunktury na rynku metali, kiedy za tonę miedzi płacono 8 tys. USD (teraz ok. 3,1 tys. USD/t). Na razie KGHM ponosi w Saksonii koszty obsługi prawnej - informuje Parkiet.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.