Maszyna S-419 wykorzystana do drążenia tunelu północnego jest identyczna jak S- 420, która pracuje w bliźniaczym tunelu południowym. Jest to Mixshield z możliwością przekonwertowania, odpowiednia do stosowania przy nowoczesnych rozwiązaniach w projektach o dużej skali, jak budowa Finne Tunnel. Została ona zaprojektowana przez inżynierów firmy Herrenknecht w taki sposób, by można było zmienić technologię w trakcie realizacji jednego zadania, gdzie występują różne warunki geologiczne, i by prace zostały wykonane przy użyciu jednej maszyny. Bezpieczne i szybkie tunelowanie było możliwe 40 m poniżej poziomu wód gruntowych na odcinku 1 500 m, a następnie maszyna została przekonwertowana z uwagi na zmianę warunków gruntowych. Betonowe fragmenty do wyłożenia wnętrza tunelu są produkowane na miejscu dzięki dostarczonej przez Herrenknecht Formwork linii produkcyjnej.

Finne Tunnel stanowi zasadniczą część największego obecnie w Niemczech projektu kolejowego. Po zakończeniu jego realizacji podróż z Monachium do Berlina na trasie pociągu ekspresowego intercity pomiędzy Erfurt i Leipzig/Halle zajmie tylko 4 godziny.

Średnica maszyny tunelującej wykorzystanej w projekcie drążenia tunelu o długości 6 825 m wynosi 10 820 mm, a moc głowicy skrawającej - 3 800 kW. Prace prowadzono w warunkach, gdzie występuje m.in. piaskowiec i mułowiec.