Firma Ed. Züblin AG podpisała umowę wartą 385 mln USD w ramach projektu kanalizacyjnego STEP (Strategic Tunnel Enhancement Programme) w Emiratach. Przedmiotowa część projektu zakłada budowę 50 km bocznych kolektorów kanalizacyjnych o średnicach w zakresie od 200 do 3100 mm z wykorzystaniem metod bezwykopowych. Głębokość tuneli jest zmienna w zakresie od 8 do 26 m. Zlecenie zostało podzielone na dwa kontrakty. Czas na ich wykonanie został ustalony na 39 miesięcy.
Fot. STEP
Projekt STEP o wartości 1,7 mld USD jest największym przedsięwzięciem tego typu w krajach Zatoki Perskiej. We wcześniejszych kontraktach rozdzielono prace tunelowe dotyczące budowy 41 km kolektorów głównych dużych średnic. W szczycie natężenia prac będzie je drążyć jednocześnie osiem urządzeń TBM. Najgłębsze szyby konstrukcyjne mają między 60 a 80 m głębokości. Tunele główne realizowane są w trzech kontraktach przez:
- włoską firmę Impregilo korzystającą z pięciu urządzeń typu EPBM. Jej kontrakty na tunele o łącznej długości 25,5 km dotyczą średnic od 6,3 do 7 m. Wysokość wynagrodzenia wynosi 443 mln USD. Sprzęt wiertniczy dostarcza firma Herrenknecht. Jak dotąd spółka wydrążyła ponad 8,7 km tuneli o średnicy 6,3 m;
- koreańską firmę Samsung, która odpowiada za 15,5 km tuneli o średnicy 4 m. Wartość umowy w tym wypadku to 270 mln USD. Firma wykorzysta urządzenia tunelowe firmy Kawasaki.
Kontrakt na budowę stacji pomp o wartości 572 mln USD otrzymała brazylijska spółka Oderbrecht. Prace zaprojektowała i nadzoruje amerykańska spółka inżynieryjna CH2M-Hill. Konstruowany system kanalizacyjny powinien zostać oddany do użytkowania do lipca 2015 r. Szacuje się, że przepustowość instalacji wzrośnie dzięki inwestycji trzykrotnie z obecnych 450 tys. do 1,7 mln m3 dziennie. Powinno to zaspokoić potrzeby Emiratu do 2030 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.