9 stycznia br. pierwsza z maszyn Variable Density TBM przebiła się przez ścianę stacji Pasar Rakyat w Malezji. Stacja jest częścią projektu Klang Valley – Szybkiej Kolei Miejskiej.
Fot. Tunnel Talk
Prace nad projektem tunelowym w Kuala Lumpur rozpoczęły się w maju ub. roku. Jedna z maszyn Variable Density TBM o niższym napędzie przebije się przez szyb Inai w lutym 2014 r. Druga para maszyn drąży już bliźniaczy tunel w przeciwnym kierunku – od Cochrane w kierunku stacji Maluri aż do wyjścia na powierzchnię na południowym końcu trasy Szybkiej Kolei Miejskiej. Trzecia para Variable Density TBM będzie drążyć tunele w kierunku stacji Bukit Bintang.
Pierwsze dwie maszyny wydrążyły już bez przeszkód ponad 2 km tunelu. Jest to niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę krasowy charakter wapiennej formacji skalnej Kuala Lumpur. Maszyny Variable Density TBM mogą pracować w trybie EPB, wydobywając jednocześnie materiał z komory wykopu.
Wspólne dzieło firm Herrenknecht i MMC Gamuda
Pomysł budowy maszyny Variable Density TBM jest wspólnym dziełem firm Herrenknecht (producenta) i MMC Gamuda (wykonawcy podziemnej części projektu Szybkiej Kolei Miejskiej). Obydwie firmy pracowały wcześniej wspólnie przy budowie tunelu SMART, również w Kuala Lumpur. Tam jednak, ze względu na trudności natury geologicznej, jak i sprzętowej, doszło do wielu incydentów w trakcie realizacji inwestycji, które opóźniły jej sfinalizowanie.
Nowe projekty maszyn TBM wykorzystanych w Klang Halley są wynikiem wniosków wyciągniętych z pierwszego przedsięwzięcia.
Projekt maszyny Variable Density TBM firmy Herrenknecht
Variable Density TBM, zaprojektowane wspólnie przez firmy Herrenknecht i MMC Gamuda są przeznaczone do pracy w wymagających wapiennych formacji skalnych Sungai Buloh-Kajang Line.
W zachodniej części miasta, gdzie formacje skalne nie są tak skomplikowane, stosowane są 4 maszyny EPBM (2 zbudowane przez Herrenknecht, 2 przez CRTE). Dwie zaprojektowane w Chinach maszyny zepsuły się tuż przed końcem ub. roku.
Przebicie się przez główną ścianę stacji Pasar Rakyat oznacza zakończenie pierwszego etapu prac nad bliźniaczymi tunelami między Cochrane i stacją Pasar Rakyat.
Klang Valley Mass Rapid Transit Project
Budowana w Kuala Lumpur Szybka Kolej Miejska będzie liczyć 51 km długości, z czego 9,5 km zostanie poprowadzone w tunelach. Spośród 31 stacji 7 znajdzie się pod ziemią. Linia będzie biegła z Sungai Buloh (północny-zachód miasta) przez centrum do Kajang, szybko rozwijającej się miejscowości znajdującej się na południowy-wschód od Kuala Lumpur. Pierwszy etap inwestycji od Sungai Buloh do Semantan zostanie otwarty przed końcem 2016 r., zaś drugi, od Semantan do Kajang w lipcu 2017 r.
Zobacz film z przebicia się przez ścianę stacji Pasar Rakyat:
Zobacz film dotyczący nowatorskiej maszyny TBM pracującej w Kuala Lumpur:
Zobacz film dotyczący projektu Klang Valley Mass Rapid Transit (KVMRT Project):
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.