Inwestor zerwał kontrakty z włoską firmą wykonawczą Condotte w styczniu 2018 r. Ta decyzja, spowodowana złą kondycją finansową firmy, niestety do tej pory odbija się czkawką – realizacja projektu opóźniona jest o około rok, a jego wartość wzrosła do 4,6 mld USD. Umowy obejmowały budowę 2-kilometrowego odcinka tunelu metodą konwencjonalną.
Koniec drążenia jednego z odcinków tunelu. Fot. Acciona Ghella Joint Venture
The Follo Line Project to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Norwegii. Obejmuje m.in. budowę najdłuższego tunelu kolejowego w tym kraju. Dwie 20-kilometrowe nitki tunelu Follo Line połączą Oslo ze Ski na południu kraju, skracając czas podróży pomiędzy miejscowościami o połowę. Cała linia kolejowa, mająca liczyć 22 km, miała być włączona do eksploatacji w 2021 r. W tym momencie wiadomo już, że będzie to najwcześniej 2022 r.
Prace przygotowawcze i budowlane rozpoczęły się już w 2013 r. Wybrany w przetargu wykonawca, Condotte, z powodu finansowych problemów nie mógł dokończyć realizacji projektu. Przez ostatni rok próbowano zniwelować opóźnienie, jednak nie udało się tego całkowicie wykonać. Zamiast przewidywanych 79%, zrealizowano 72% projektu.
Plan trasy tunelu Follo Line. Źródło: Herrenknecht AG
Tunel kolejowy Follo Line to część historycznej inwestycji w Norwegii, pierwszej realizowanej z wykorzystaniem maszyn TBM. To jednak ogromny projekt, dlatego pierwszym norweskim tunelem wydrążonym przy użyciu tej metody stał się tunel o długości „zaledwie” 7,7 km, a którego zadaniem jest usprawnienie dojazdu z Bergen do stolicy Norwegii, Oslo.
Jak podkreśla Anne Kathrine Kalager, manager projektu (Bane NOR), choć w Norwegii dominują tradycyjne metody budowy tuneli, The Follo Line Project to ogromny postęp w zmechanizowanym tunelowaniu dla tego kraju. Na placu budowy pracowały jednocześnie cztery maszyny TBM.
Przeczytaj także: W Afryce zbudują 38-kilometrowy tunel
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.