Quinta da Regaleira, w swojej pierwotnej postaci, zakupiona została w 1893 r. przez Antonio Augusto Carvalho Monteiro, spadkobiercę wielkiej rodzinnej fortuny. Postanowił on ją wyremontować i dostosować do swoich potrzeb; do współpracy zaprosił Luigiego Maniniego, włoskiego architekta. Renowacja trwała sześć lat. Wspólnicy zaprojektowali zabudowania pełne ukrytych symboli związanych z alchemią, masonerią, zakonem templariuszy czy różokrzyżowców. Budynki noszą znamiona wielu stylów architektonicznych: rzymskiego, renesanowego i neormańskiego, a nawet – na co wskazują m.in. wieżyczki i gargulce – gotyckiego.

Efekt tej szeroko zakrojonej renowacji już na początku XX w. uznawany był za co najmniej ekstrawagancki, a posiadłości nadano przydomek pałacu milionera Monteiro.

Quinta da Regaleira – dwuwymiarowa posiadłość

Już tylko to, co turyści widzą na powierzchni, jest doprawdy imponujące. Wielki pałac, wieże, przepiękny labirynt tętniących życiem ogrodów – to gratka zarówno dla fanów architektury, jak i amatorów spacerów. Podziwiać można między innymi piękne fontanny, stawy, rzeźby. Największe zainteresowanie budzą jednak tzw. studnie inicjacyjne i łączące je z posiadłością tunele.

Tzw. studnie to dwie podziemne wieże z krętymi schodami. Dokładne przeznaczenie studni jest owiane tajemnicą, ale ponoć były wykorzystywane jako miejsca kultu religijnego. Na to wskazuje m.in. umieszczony na podłodze krzyż templariuszy.

Większa i głębsza (niemal 27 m) ze studni ma dziewięć pięter. Taka konstrukcja ma nawiązywać do Boskiej Komedii Dantego: przedstawiającej alegoryczną wędrówkę poety po zaświatach (od dziewięciu kręgów piekielnych przez dziewięć stopni czyśćca po dziewięć sfer niebiańskich).

Mniejsza studnia, zwana niedokończoną, to konstrukcja klatek schodowych łączących się ze sobą na kształt pierścienia. Uważa się, że rozstaw schodów, jak również liczba stopni pomiędzy nimi, były podyktowane zasadami masońskimi.

Wieże i posiadłość łączy kręty labirynt tuneli, do którego istnieje kilka wejść. Niektóre z podziemnych korytarze są szerokie, długie i bardzo jasno oświetlone, inne są wąskie, ciemne i kręte.

Kiedyś przestrzeń ceremonii religijnych, obecnie to turystyczna ciekawostka. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Przeczytaj także: NASA za cztery lata wróci na Księżyc. Będziemy drążyć tam tunele?