Nie tylko USA próbują wylądować po raz kolejny na Księżycu. W lipcu wystartowała bezzałogowa misja Chandrayaan-2, z Indii. Hindusi chcieli badać Srebrny Glob, umieszczając na jego powierzchni łazik Vikram. Niestety, okazało się, że po 48 dniach podróży kosmiczny pojazd rozbił się podczas lądowania. Dowodów na to długo nie było, ale kilka tygodniu temu naukowcy z NASA wypatrzyli jego szczątki.

Baza na Księżycu będzie w tunelach?

50 lat temu, kiedy realizowano pogram Apollo, najważniejsze było na Księżyc dotrzeć i bezpiecznie wrócić na Ziemię. Teraz liczyć się będzie nie tylko ponowna obecność ludzi na Srebrnym Globie. ale możliwość założenia tam bazy. Członkami załóg mają być nie wojskowi, a naukowcy. Już głośno mówi się o tym, że w skład ekipy, która poleci na Księżyc, będzie co najmniej jedna kobieta.

Celem budowy bazy nie będzie zasiedlenie Księżyca, ale sprawdzenie technologii, które mogłyby być wykorzystane w późniejszej misji kolonizacji Marsa, planowanej na lata 30. XXI w.

Pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu odbyło się 21 lipca 1969 r. To wtedt padły z ust Neila Armstronga słynne słowa: To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości. Ostatnie, jak do tej pory, lądowanie nastąpiło 11 grudnia 1972 r., była to szósta misja załogowa. Za każdym razem pozostawano jednak na powierzchni. Czy możliwe i potrzebne byłoby faktycznie wydrążenie tam tuneli?

Naukowcy z NASA już lata temu zauważyli w Księżycu coś, co na zdjęciach satelitarnych wygląda jak szyby. Szybko postawiono hipotezę, iż prowadzą one do sieci tuneli.

Tego typu sublunarne obiekty mogłyby być doskonałą bazą wyjściową: co jednak jeśli nie istnieją?

Choć NASA przymierza się do budowy bazy, m.in. z wykorzystaniem drukarek 3D, taka zabudowa Księżyca, jaką znamy z Ziemi, w ogóle nie będzie możliwa. Od początku musimy uwzględnić możliwość, a wręcz konieczność, budowy bazy pod powierzchnią Księżyca.

To moment, w którym do pracy musi wejść branża tunelowa. Potrzebujemy czegoś więcej – zupełnie nowego myślenia – mówi Jamal Rostami z Colorado School of Mine. Musimy opracowywać koncepcje już teraz, przygotowywać rozwiązania sprzętowe, testować je. Wypracować wyższy poziom przygotowania technicznego. Inżynierowie muszą patrzeć uważnie w przyszłość, podejmować wyzwania i rozwiązywać problemy.

Póki co jednak nie istnieją konkretne projekty tunelowe, a jedyne, co obecnie NASA chce badać pod powierzchnią Księżyca, to mikroby:

Eksperci liczą jednak na to, że branża podejmie wyzwanie. W końcu program Artemida promowany jest hasłem: Lecimy na Księżyc, by tam pozostać. A utrzymanie jakiejkolwiek infrastruktury na powierzchni Księżyca obecnie wydaje się niemożliwe.

Przeczytaj także: NASA skolonizuje Marsa? Są projekty domów