O sprawie informuje „Gazeta Krakowska”, pisząc, że zarządzająca Trasą Łagiewnicką spółka zwróciła się o pomoc do ekspertów Politechniki Krakowskiej. Przeprowadzono analizy i okazało się, że w podłożu pod konstrukcją drogi znajdują się pęczniejące skały, iły i gipsy. Zjawisko ma być następstwem wykonania w tym miejscu podczas budowy wykopu i zwiększonej wilgotności.

Obserwacje będą prowadzone jeszcze przez kilka miesięcy, a sposób naprawy ma zostać wybrany w kwietniu 2024 r.

Zastosowanie się kierowców do ograniczenia prędkości sprawi, że ich auta wjeżdżając na odkształconą część jezdni nie będą „wybijać się w górę”.

Trasa Łagiewnicka w Krakowie

Została oddana do użytku pod koniec sierpnia 2022 r. To 3,5-kilometrowa droga zbudowana na południu Krakowa, z czego 2,5 km stanowią tunele: sześć drogowych i jeden tramwajowy. Wszystkie podziemne obiekty Trasy Łagiewnickiej powstały przy użyciu metody ścian szczelinowych. Ostatni tunel, pod ulicami Rostworowskiego, Kobierzyńską oraz Ruczaj, będzie długi na około 350 m, przy czym przygotowano jego konstrukcję, a ziemia zostanie wybrana, kiedy będą powstawać przedłużenia Trasy Łagiewnickiej.

W połowie tego roku przeprowadzono uszczelnianie ścian w tunelu Trasy Łagiewnickiej między ulicami Nowoobozową a Zakopiańską. Tamto zjawisko przesiąkania tłumaczono tym, że wykonanie ścian żelbetowych w technologii ścian szczelinowych oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu.

Zobacz nasz serwis specjalny Trasa Łagiewnicka