• W tunelu Trasy Łagiewnickiej odkształciła się jezdnia
  • Odcinek jeszcze na etapie budowy był zalany wodą
  • Naprawa ma być stosunkowo prosta i trwać krótko

Trasa Łagiewnicka  Co to za droga?

Otwarta została pod koniec sierpnia 2022 r. To 3,5-kilometrowa droga zbudowana na południu Krakowa. Dużą jej część, aż 2,5 km, stanowią tunele: sześć drogowych i jeden tramwajowy. Wszystkie podziemne obiekty powstały przy użyciu metody ścian szczelinowych.

Od niedawna w tunelu, który znajduje się w rejonie przecięcia z ul. Zakopiańską, obowiązuje ograniczenie prędkości. Najpierw wprowadzono do 50 km/godz., a następnie do 40 km/godz., co ma związek z pojawieniem się odkształcenia jezdni.

Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka powiedział w rozmowie z Radiem Kraków, że zażądano od generalnego wykonawcy przeprowadzenia przez jednostkę naukowo-badawczą Politechniki Krakowskiej szczegółowej ekspertyzy w zakresie powodów tych odkształceń. Jak się okazało, poniżej konstrukcji nawierzchni, na głębokości od 2 do 4 m, stwierdzono zaleganie gruntów ekspansywnych, czyli takich, które cechują się zdolnością do zmian objętości pod wpływem zmian wilgotności. W przypadku Trasy Łagiewnickiej głównie chodzi o iły oraz gipsy.

Przyrost objętości spowodował, że nastąpiło punktowe odkształcenie nawierzchni – wyjaśnił Radiu Kraków Krzysztof Migdał. Stwierdził jednocześnie, że bezpośredni powód całego procesu jest trudny do zdefiniowania. Dodał, że nawet Politechnika Krakowska jednoznacznie nie wskazała, dlaczego akurat w tym miejscu doszło do zwiększenia objętości gruntów zalegających pod konstrukcją drogi. Przypomniał jednak, że ten fragment Trasy Łagiewnickiej jeszcze na etapie budowy był zalany wodą, borykano się z powodzią, która w dłuższej perspektywie mogła przyczynić się do powstania późniejszego zjawiska.

Trasa Łagiewnicka. Naprawa będzie, ale na czyj koszt?

Krzysztof Migdał zapowiedział, że do naprawy odcinka Trasy Łagiewnickiej dojdzie na przełomie maja i czerwca 2024 r. Będzie stosunkowo prostą i krótko trwającą. Wykonawca nie uchyla się od jej dokonania. Oczywiście całość napraw będzie przeprowadzona zgodnie z warunkami karty gwarancyjnej na koszt wykonawcy, czyli firmy Budimex. Ze strony gminy nie będą ponoszone żadne koszty – zapewnił.

Zobacz nasz serwis specjalny Trasa Łagiewnicka