Na placach budowy łódzkiego tunelu średnicowego trwa rozruch technologiczny maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Zamontowano już pierwsze elementy obudowy tuneli.
Fot. PKP PLK
Postępują prace przy drążeniu tuneli, które połączą Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Dwie uruchomione maszyny to Katarzyna, która wybuduje dwutorowy tunel do Łodzi Fabrycznej, a mniejsza, a mniejsza – Faustyna, dzięki której powstaną cztery tunele o mniejszej średnicy, łączące stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.
Co słychać na placu budowy tunelu średnicowego w Łodzi?
Obecnie kolejne człony maszyn TBM są opuszczane na dno wykopów i łączone z głowicami. To sprawi, iż działania będą coraz bardziej wydajne, tj. tempo pracy maszyn wyniesie około 10 m na dobę.
Fot. PKP PLK
Już teraz jednak w komorze na na wysokości ul. Długosza wydobyto już pierwszy urobek, a w zagłębieniu zamocowano pierwsze tubingi. Tak samo dzieje się w przypadku rejonu ulic Stolarskiej/Odolanowskiej.
Zgromadzono już na placach budowy ponad 1200 tubingów, co pozwoli realizować drążenie bez przestojów w okresach największego postępu maszyn TBM. W zakładzie produkowane są kolejne elementy obudowy tuneli.
Fot. PKP PLK
Budowa przystanków Śródmieście i Polesie
W podziemnym połączeniu przewidziano trzy przystanki. Już budowane są Śródmieście i Polesie.
Na przystanku Łódź Polesie (w rejonie ulic Ogrodowej i Karskiego) przy użyciu głębiarki budowane są ściany szczelinowe. W miejsce wydrążonej szczeliny o szerokości metra wprowadzana zostaje klatka zbrojeniowa, która następnie zalewana jest betonem. W ten sposób powstaje konstrukcja zabezpieczająca wykop o głębokości do 30 m. W następnym etapie budowane będą płyty: denna, pośrednia i stropowa.
Na przystanku Łódź Śródmieście (w rejonie skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią i al. Kościuszki) wykonawca przygotowuje teren budowy do zasadniczych prac.
Wykonawca uwzględnia w projekcie dodatkowy, trzeci przystanek Łódź Koziny (nazwa robocza).
Przy ul. Skarpowej budowana jest komora demontażowa dla mniejszej tarczy TBM. Prace są prowadzone przy komorze rozgałęźnej pomiędzy tunelem dwutorowym a jednotorowymi przy ul. Włókniarzy.
Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość wynosi ponad 1,7 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,4 mld zł.
TUNEL W ŁODZI W LICZBACH
7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego
3 km – długość odcinka dwutorowego
4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych
13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM
2260 ton – waga większej maszyny
650 ton – waga mniejszej maszyny
10 m – szacowany dzienny postęp drążenia
25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.