14 wykonawców ma szansę otrzymać kontrakt na budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Właśnie zostali oni zaproszeni do złożenia ofert cenowych. Tym samym przetarg wkroczył w kolejną fazę, a rozpoczęcie budowy jest coraz bliższe.
Tunel drogowy w Świnoujściu zapewni stałe połączenie między wyspami. Obecnie ruch obsługują promy, jednak jest to rozwiązanie, które dawno już przestało być wystarczające zarówno jeśli chodzi o potrzeby mieszkańców, jak i o przedsiębiorców czy turystów.
Przeczytaj wywiad z Barbarą Michalską, I Zastępcą Prezydenta Miasta Świnoujście
Zaplanowano, że zostanie on wydrążony z wykorzystaniem maszyny TBM ( ang. Tunnel Boring Machine). Długość jednorurowego tunelu drogowego pod cieśniną Świną wyniesie 1,4 km. Łącznie z drogami dojazdowymi cała nowa trasa będzie mierzyć 3,4 km. Średnica wewnętrzna tunelu to 12 m. Zostanie w nim zbudowana jezdnia z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Nie zabraknie też miejsca na tunel ewakuacyjny.
Na to, kto będzie budować tunel, wpływ będzie mieć przede wszystkim cena i długość gwarancji. Zgodnie z planem inwestora umowa z wykonawcą zostanie podpisana na przełomie 2017 i 2018 roku. Zakładając, że prace będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, można przyjąć, że budowa zakończy się w grudniu 2021 r.
Za realizację inwestycji odpowiada Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym przedsięwzięcia jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Tunel w Świnoujściu będzie drugim podwodnym tunelem drogowym w Polsce. Pierwszy zbudowano w Gdańsku pod Martwą Wisłą. Do użytku oddano go w kwietniu 2016 r. Część tunelu zbudowanego maszyną TBM pod rzeką ma blisko 1,4 km długości, natomiast długość całego obiektu inżynierskiego to blisko 2,2 km. Jest to obecnie najdłuższy tunel drogowy w kraju.
W tej chwili w Polsce budowane są też inne tunele. W Warszawie powstaje tunel drogowy w dzielnicy Ursynów. Będzie miał 2,3 km długości i znajdzie się na trasie Południowej Obwodnicy w Warszawie.
Przeczytaj także: Warszawa: to będzie najdłuższy tunel w Polsce
Spore zainteresowanie budzi też tunel powstający na trasie Zakopianki – drodze łączącej Kraków z Zakopanem. Obiekt ma być gotowy do oddania go kierowcom z końcem 2020 r. Powstaną dwie nitki do obsługi dwóch kierunków ruchu, a każda z nich będzie mieć długość ponad 2 km.
Przeczytaj także: Zakopianka: Tunel drążą co do pół milimetra
Poza tunelami drogowymi w realizacji znajdują się kolejne odcinki tuneli metra w Warszawie. Każdy z nich będzie miał około 3 km długości.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.