W Warszawie, w dzielnicy Ursynów powstanie liczący 2,3 km długości tunel drogowy. Będzie najdłuższym tego typu obiektem w Polsce. Jego trasa poprowadzi m.in. pod I linią metra.
Tak będzie wyglądał najdłuższy tunel w Polsce. Fot. Astaldi
Każda z dwóch jezdni tunelu będzie mieć około 14,5 m szerokości. W każdą stronę zostaną poprowadzone po trzy pasy ruchu. W obiekcie znajdzie się też szeroki na około 3,75 m pas awaryjny. Przewidziano też zlokalizowanie po obu stronach jezdni dróg ewakuacyjnych o szerokości 1 m, licząc od krawędzi jezdni.
Tunel pod powierzchnię terenu będzie wchodzić między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego. Wyjazd znajdzie się na skarpie za ul. Nowoursynowską.
Jako metodę realizacji wybrano metodą podstropową w osłonie ścian szczelinowych.
Tak będzie wyglądał tunel na Ursynowie
Fot. Astaldi
Roboty związane z budową tunelowego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy wykona firma Astaldi. Zadanie „A”, którego wykonawcą jest włoskie przedsiębiorstwo, poza tunelem obejmuje także budowę fragmentu drogi o długości około 4,6 km od w. Puławska (bez węzła) do w. Przyczółkowa (bez węzła) oraz dwóch węzłów drogowych – Ursynów Zachód i Ursynów Wschód.
Jak powiedział Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy firmy Astaldi, wszystkie prace projektowe wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zostaną ukończone w ciągu 41 miesięcy od daty rozpoczęcia, tj. od 11.12.2015 r. (do czasu na ukończenie nie wlicza się okresów zimowych, tj. od 15 grudnia do 15 marca). Wartość tych prac to niemal miliard złotych.
Cała południowa obwodnica Warszawy będzie liczyć 18,6 km. Roboty zostały podzielone na trzy etapy. Prace rozpoczął włoski wykonawca, który z budową ruszył na początku marca. Potem Gulermak wybuduje odcinek od w. „Przyczółkowa" do w. „Wał Miedzeszyński" (6,5 km), a następnie Warbud wykona odcinek od w. „Wał Międzeszyński" do w. „Lubelska” (7,5 km).
Wykonawcy zadeklarowali, że zbudują trasę łącznie za 2,5 mld zł. POW to część S2.
Firma Astaldi m.in. budowała centralny odcinek II linii metra w Warszawie, a teraz kontynuuje jego rozbudowę. Odpowiada również za realizację tunelowego odcinka Zakopianki, gdzie prace związane z drążeniem ruszyły 6 marca.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.