Kto zbuduje tunel w Świnoujściu? Otwarto oferty
Wszystkie konsorcja deklarują wykonanie prac w ciągu 48 miesięcy. Najniższą cenę zaproponowało włoskie konsorcjum utworzone przez firmy Toto S.p.A Costruzioni Generali i ICM S.p.A. Najdrożej prace wyceniło konsorcjum China Harbour Engineering Company Ltd i Mosty Łódź S.A. W przetargu wystartowało ponadto konsorcjum Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A. oraz Porr S.A. w konsorcjum z Porr Bau Gmbh, Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. i Energopol Szczecin S.A.
Dobrą wiadomością jest to, że kwoty w przynajmniej dwóch ofertach mieszczą się w środkach, które zostały zaplanowane na tę inwestycję – powiedział po otwarciu kopert Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz. Na realizację inwestycji zamawiający przeznaczył kwotę ponad 789,76 mln zł brutto. Najważniejszym kryterium w ocenie ofert jest cena (90%). Drugie kryterium to termin realizacji (10%).
Tunel w Świnoujściu ma być gotowy w 2021 r.
Jak podaje GDDKiA, jeżeli nie będzie odwołań od wyboru wykonawcy, to podpisania umowy na realizację tunelu możemy spodziewać się pod koniec tego roku. Tym samym tunel w Świnoujściu byłby gotowy do końca 2021 r.
Budowa tunelu jest potrzebna, by połączyć wyspy Uznam i Wolin, rozdzielone rzeką Świną. Obecnie do transportu pomiędzy nimi służą przeprawy promowe, które ani nie zapewniają wystarczającej przepustowości, ani nie pozwalają na rozwój odseparowanych od stałego lądu obszarów.
Zgodnie z założeniami tunel zostanie wydrążony z wykorzystaniem maszyny TBM (Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie mieć 12 m. W niż zostanie zbudowana jedna jezdnia do obsługi obu kierunków ruchu. Całkowita długość nowej drogi, w ciągu której powstanie blisko 1,5-kilometrowy tunel, będzie mieć około 3,5 km długości.
Budowa stałej przeprawy w Świnoujściu była analizowana już od lat. Poza tunelem pod uwagę brano również most. Jak powiedziała Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście, rozwój technologii budowy tuneli spowodował, że w takich warunkach jak nasze, budowa tunelu jest mniej kosztowna od budowy mostu. Również z innych względów niż tylko na podstawie kosztownych wyników wykonanych dotychczas analiz, najbardziej optymalną okazała się budowa tunelu. Dodała, że świadomość taka istnieje już od dziesiątków lat. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale już w roku 1935 do budowy stałego połączenia przymierzały się Niemcy. Wtedy przygotowania do budowy wstrzymały działania wojenne.
Kolejne tunele w budowie
Tunel w Świnoujściu będzie drugim podwodnym tunelem drogowym w Polsce. W 2016 r. tego typu przeprawę udostępniono w Gdańsku pod Martwą Wisłą. Gdański tunel również drążono maszyną TBM. Część zbudowana pod rzeką ma około 1,4 km długości, a cały obiekt inżynierski mierzy blisko 2,2 km. Jest to obecnie najdłuższy tunel drogowy w kraju. Niedługo jednak się to zmieni – po wybudowaniu na warszawskim Ursynowie tunelu o długości 2,3 km. Zostanie on wpisany w Południową Obwodnicę Warszawy. Z kolei na południu kraju, w ciągu tzw. Zakopianki, budowany jest najdłuższy w kraju tunel pozamiejski. Każda z jego dwóch nitek będzie mieć ponad 2 km długości, a kierowcy będą mogli z niego korzystać od końca 2020 r. W Warszawie realizowane są też inne projekty tunelowe - w budowie znajdują się dwa kolejne odcinki metra, każdy z nich będzie miał około 3 km długości. Bieżące informacje z budowy metra znajdziesz w temacie specjalnym.
Więcej o tunelach w Polsce i na świecie przeczytasz TUTAJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.