Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: plac budowy przekazany wykonawcy

Opublikowano: 21-10-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Drążenie tunelu w Świnoujściu coraz bliżej. Wykonawcy, konsorcjum firm z PORR Polska na czele, przekazano już plac budowy. Tym samym można zaczynać roboty w terenie. Na początek będą odbywać się prace przygotowawcze.


Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA
  • Główna część tunelu powstanie przy użyciu maszyny TBM
  • Pod cieśniną Świną wybudowany będzie jednorurowy obiekt
  • Kłopoty Energopolu nie mają wpływu na inwestycję

W ramach prac przygotowawczych odbędzie się saperskie rozpoznanie terenu, wycinka drzew, ponadto organizowany będzie plac budowy, geodezyjnie wyznaczony zostanie zakres inwestycji. Główne prace powinny rozpocząć się na początku 2020 r.

Tunel, który połączy wyspy Uznam i Wolin (obecnie podróżuje się między nimi tylko promem), w większości wydrążony zostanie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Cała przeprawa będzie składać się z trzech części, z których każda powstanie przy użyciu innej metody. Ta o długości 475 m wykonana zostanie w murach oporowych, do budowy 295 m użyta zostanie technika odkrywkowa, a główna część, o długości 1,48 km, wydrążona będzie właśnie przez TBM (100 m długości; tarcza o średnicy 13,5 m).

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Budowę szybu startowego po stronie wyspy Uznam zaplanowano na początek 2020 r., drążenie powinno rozpocząć się w marcu 2021 r., a do szybu końcowego na wyspie Wolin TBM ma dotrzeć po około pięciu miesiącach. Potem w tunelu będzie odbywać się np. budowa drogi czy montaż systemów bezpieczeństwa. Kierowcy z obiektu mają zacząć korzystać rok później, we wrześniu 2022 r.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Pod cieśniną Świną powstanie tunel jednorurowy z jezdnią z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy; poniżej jezdni zaplanowano galerię ewakuacyjną. Zejścia do niej będą znajdowały się poza nitką tunelu, powstaną przy użyciu metody mrożenia gruntu.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Średnica wewnętrzna podwodnego obiektu w Świnoujściu wyniesie 12 m, a zewnętrzna – 13 m.


Umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu w Świnoujściu podpisano we wrześniu 2018 r. z konsorcjum firm PORR S.A. (lider), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S i Energopol Szczecin. S.A. Konsorcjanci powołali spółkę cywilną Tunel Świnoujście.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Ta ostatnia z wymienionych firm ma kłopoty finansowe, ale, jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), nie będzie mieć to wpływu na realizację inwestycji w Świnoujściu. Energopol Szczecin posiada najmniejszy udział w konsorcjum – 20%. Jak podano, umowa spółki zawarta pomiędzy konsorcjantami przewiduje ewentualność wycofania się jednego z udziałowców, wówczas jego obowiązki przejmują pozostałe firmy. Również sama spółka potwierdzała, że stabilność realizacji inwestycji jest zapewniona i kłopoty mniejszościowego udziałowca nie przełożą się na budowę tunelu.

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2019

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe