Urząd miasta Świnoujście poinformował o wyznaczeniu miejsca, w którym rozpoczynać się będzie tunel pod Świną. – Wyznacza je murek, pod którym za kilka miesięcy znajdzie się początek komory startowej dla maszyny TBM – wyjaśnia magistrat.
Tu zaczynać się będzie tunel w Świnoujściu, pod cieśniną Świną. Fot. UM Świnoujście
- W Świnoujściu, pod cieśniną Świną, powstanie tunel o długości 1,4 km
- Maszynę TBM o średnicy 13,46 m wyprodukuje firma China Railway Engineering Group Co. Ltd (CREG).
- Drążenie tunelu rozpocząć ma się w marcu 2021 r.
Kilkanaście metrów dalej znajduje się ściana lasu, dlatego z miejsca, gdzie powstaje komora startowa nie widać cieśniny. zobaczymy Świny. Drzew usuwać nie ma potrzeby, dlatego tunel znajdzie się nie tylko pod wodą, ale też pod lasem. Drążenie tunelu z komory startowej położonej po stronie wyspy Uznam będzie wykonywała maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) o długości ponad 100 m. Chińska firma China Railway Engineering Group Co. Ltd (CREG) rozpoczęła już jej budowę. Tarcza maszyny będzie mieć największą średnicę, jaka była do tej pory wykorzystywana w Polsce.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Węzeł betoniarski zakładu produkcji elementów tunelu już jest zbudowany i znajduje się w sąsiedztwie powstającej komory startowej. Sprzęt przypłynie do Polski w drugiej połowie tego roku, następnie zostanie zmontowany w komorze startowej. Drążenie powinno się rozpocząć, zgodnie z harmonogramem, na początku 2021 r. (po zakończeniu okresu zimowego), a zakończyć w sierpniu tego samego roku. Maszyna przebije się do szybu położonego na wyspie Wolin, po czym zostanie zdemontowana.
W wydrążonym tunelu trzeba jeszcze będzie wykonać drogę wraz ze wszystkimi elementami niezbędnymi do jej funkcjonowania. Musi powstać sama jezdnia wraz z położoną poniżej galerią ewakuacyjną. Zejścia z poziomu tunelu do galerii ewakuacyjnej będą wychodziły poza rurę tunelu i będą wykonywane metodą mrożenia gruntu. Bardzo ważne są również urządzenia wentylacyjne i wszelkie systemy bezpieczeństwa. Do funkcjonowanie tunelu konieczny jest układ dróg dojazdowych. Po stronie wyspy Uznam zlokalizowany będzie budynek, z którego tunel będzie zarządzany – informuje magistrat.
Zgodnie z kontraktem we wrześniu 2022 r. wszystkie roboty powinny zostać zakończone i kierowcy powinni zacząć korzystać z tunelu łączącego Świnoujście z resztą Polski.
Tunel pod cieśniną Świną ma mieć 1,4 km długości. Połączy wyspy Uznam i Wolin, między którymi obecnie podróżować można tylko promem. W środku zaplanowano jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a poniżej jezdni tunel ewakuacyjny.
Przeczytaj także: Statki i ciężarówki dostarczą do Łodzi maszynę do drążenia tuneli
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.