• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Świnoujście: budowa linii energetycznej dla maszyny TBM

Opublikowano: 09-02-2020 Źródło: tunel-swinoujscie.pl
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Wielkimi krokami zbliża się drążenie tunelu w Świnoujściu. Na wyspie Uznam powstaje już przyłącze elektroenergetyczne do węzła betoniarskiego oraz do przyszłego zakładu prefabrykacji, w którym na bieżąco będą produkowane żelbetowe segmenty obudowy tunelu.


Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

Podwodna część tunelu będzie budowana z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Komorę startową zaplanowano po stronie wyspy Uznam; obecnie na potrzeby przyszłej komory budowane jest przyłącze wodociągowe oraz linia elektroenergetyczna (maszyna będzie napędzana za pomocą energii elektrycznej). Poza tym m.in. trwa niwelacja terenu, organizowany jest teren pod place składowe materiałów budowlanych (piasek, kruszywo). Rozpoczęto już wycinkę drzew na wyspie Wolin.

Fot. tunel-swinoujscie.pl

Fot. tunel-swinoujscie.pl

Do budowy tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin, posłużą trzy metody. Fragment o długości 475 m zaprojektowano w murach oporowych, do budowy 295 m użyta będzie technika odkrywkowa, a główna część, o długości 1480 m, wydrążona zostanie przez TBM (13,5 m średnicy tarczy).

Fot. tunel-swinoujscie.pl

Fot. tunel-swinoujscie.pl

Drążenie ma rozpocząć się w marcu 2021 r., a do szybu końcowego na wyspie Wolin maszyna TBM powinna dotrzeć po około pięciu miesiącach. W Świnoujściu powstanie jednorurowy tunel wyposażony w jezdnię z dwoma pasami, średnica wewnętrzna obiektu wyniesie 12 m. Wszystko ma być gotowe we wrześniu 2022 r.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.