Rozpoczęło się drążenie tunelu w Świnoujściu. Obiekt o długości 1,4 km wybudowany zostanie pod cieśniną Świną z wykorzystaniem TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Tunel drąży Wyspiarka – w piątek uroczyście nadano maszynie takie imię (wybrane w głosowaniu internetowym).
Maszyna TBM Wyspiarka w komorze startowej. Fot. swinoujscie.pl
Polecenie włączenia TBM, 5 marca o godz. 13.21, wydała Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Świnoujścia. Maszyna wyruszyła z komory startowej na wyspie Uznam. Po sześciu miesiącach powinna zakończyć pracę po stronie wyspy Wolin (obecnie między tymi wyspami kursują promy). Jak szacuje wykonawca, maksymalnie będzie w stanie wydrążyć nawet sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty. W sumie ułożyć ma 780 betonowych pierścieni – po pięć lub sześć sztuk (10–12 m) w ciągu doby. Drążenie będzie prowadzone 24 godz. na dobę.
Tarcza maszyny #TBM, która wydrąży #tunelŚwinoujście ruszyła #GDDKiA #funduszeUE pic.twitter.com/aABRCIHgRv
Obiekt połączy lewobrzeże Świnoujścia z drogą ekspresową S3 i skomunikuje wyspy Wolin i Uznam. Odcinek drogi wraz z tunelem będzie miał długość 3,4 km.
Maszyna TBM Wyspiarka w komorze startowej. Fot. swinoujscie.pl
Tunel w Świnoujściu ma być gotowy w październiku 2022 r., czyli cztery lata po podpisaniu umowy z wykonawcą. Władze miasta podjęły decyzję, że po oddaniu obiektu do użytku promy wciąż będą funkcjonować, ale tylko jako atrakcja turystyczna.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.