Druga z nitek tunelu w ciągu Zakopianki, trasy łączącej Kraków z Zakopanem, jest już wydrążona. Dziś (27 kwietnia 2020 r.) przed godz. 13 doszło do przebicia na lewej nitce. Pół roku wcześniej, w październiku 2019 r., to samo stało się z prawą nitką. Dwunawowy tunel powstaje w Małopolsce w ciągu drogi ekspresowej S7 na odcinku Naprawa–Skomielna Biała.
Fot. GDDKiA
Do przebicia na lewej nitce doszło dzięki użyciu 150 kg materiałów wybuchowych; w sumie w ramach całego drążenia tunelu zużyto 180 ton materiałów wybuchowych. Kończymy najtrudniejszy etap budowy tego tunelu, czyli drążenie i przechodzimy do wykańczania obiektu – powiedział Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Drążenie tunelu pod masywem Mały Luboń rozpoczęło się w marcu 2017 r. od północnego portalu prawej nitki. W drugiej kolejności ruszyło drążenie lewej nitki. Prace odbywały się w trybie ciągłym, 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu. Obie rury tunelu będą mieć po 2,06 km. Drążący pracowali w warunkach fliszu karpackiego, czyli naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych. Do drążenia wykorzystywali (po raz pierwszy w Polsce) metodę ADECO RS.
Tunel ma być gotowy w 2021 r., to element budowy niemal 17-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień-Chabówka. Inwestycję podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km); Naprawa-Skomielna Biała (właśnie wraz z tunelem; 3 km); Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km). We wrześniu br. oddano do użytku trzeci z tych odcinków. W ramach budowy tego fragmentu powstały m.in. węzły drogowe Skomielna Biała i Zabornia oraz najdłuższa w Małopolsce estakada (1 km).
Przeczytaj także: Zakopianka. Prawa nitka tunelu przebita
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.